Вкусен намаз од сардина и авокадо

Ако размислувате што да подготвите за вечера, а сакате тоа да биде здраво, вкусно и брзо, тука сме да ви помогнеме. Ви пренесуваме интересен и брз рецепт кој е богат со омега-3 масни киселини и протеини – Намаз од сардина и авокадо.

Потребни сосотјки:

  • 2 конзерви сардина
  • 1/2 авокадо (изберете помеко)
  • 3 лажички лимонов сок
  • 2-3 чешниња лук
  • малку црвен бибер (по желба може и лут)
  • 1 лажичка маслиново масло

Начин на подготовка:

Маслиновото масло загрејте го и додадете го лукот. Пропржете кратко, потребно е лукот да омекне и да добие пријатен мирис. Оставете го да се олади дури ги подготвувате другите намирници. Авокадото исечкајте го на коцки и заедно со сардините, лимоновиот сок, црвениот бибер и запржениот лук ставете ги во блендер. Блендирајте дури не добиете убава кремаста смеса. Складирајте го намазот во стаклен сад и чувајте го во фрижидер.

Исечкајте една краставица на тркалца и на секое тркалце ставете малку од назамот.

На здравје !!!

sardine cucu

Драгана Младеновска

Магистер по фармација, Аеробик и Пилатес инструктор. Зависник од здрава исхрана и експериментирање во кујната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *