Здрави чоко топчиња со ореви

Споделете со пријателите

Листата на рецепти за подготовка на здрави благи десерти секој ден се повеќе и повеќе ја зголемуваме. Што мислите за нашите слатки и здрави чоколадни залчиња?

Одлична комбинација на вкусови која освојува веднаш!

Ова се потребните состојки за 20-тина топчиња:

  • 100 g непечени индиски ореви
  • 100 g ореви
  • 5-6 суви урми
  • 1 супена лажица кокосово масло или путер
  • 1 супена лажица какао
  • 50 g суви сливи
  • 50 g темно чоколадо
  • 2 супени лажици рум

Начин на подготовка:

Оревите и индиските ореви ситно сомелете ги во мултипрактик или во сецко. Додадете ги насечкани на ситни парченца сувите урми и сувите сливи и продолжете со мешање во мултипрактикот. Кокосовото масло и чоколадото истопете ги на пареа и додадете ги на смесата, потоа додадете го и какаото и румот и мешајте уште 2-3 минути.

Со рацете формирајте топчиња и валкајте ги во какао, кокос или нешто слично по ваша желба. Чувајте ги во фрижидер.

Овие топчиња се одлични како здрава ужинка во текот на денот, но бидете внимателни и не јадете повеќе од 2 затоа што иако се здрави содржат многу калории поради јаткастите плодови кои ги содржат. Во просек секое топче содржи околу 100 калории.

Повеќе рецепти за здрави десерти пронајдете тука.

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистар по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *