Интегрални палачинки со чоко крем

Ретко кој би одбил палачинка со чоколаден крем, но кога ќе си замислите колку празни калории има…е тогаш веќе имаме проблем 🙂

Затоа, за сите љубители на палачинките подготвивме здрава варијанта со интегрално брашно и здрави состојки.

И филот што го користиме е здрав, чоколаден, кремаст и неодолив…

Едноставно овие палачинки морате да ги пробате.

Се подготвуваат прилично едноставно, слично на стандардниот начин на подготовка на палачинките само што состојките не се исти. Количината на намирици кои се излистани подолу одговара за 10 палачинки.

Една палачинка содржи 194.2 kcal, 25.32 g јаглехидрати, 8.39 g масти и 5.21 g протеини.

Функционалност: diet, GMOfree, vegetarian.  

Потребни состојки (за 10 палачинки):

за палачинките:

за филот:

Начин на подготовка:

Начинот на подготовка погледнете го на нашето видео.

Добар апетит!

Драгана Младеновска

Магистер по фармација, Аеробик и Пилатес инструктор. Зависник од здрава исхрана и експериментирање во кујната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *