Како да бидете секогаш фит?

Споделете со пријателите

Тајната на трајното губење на тежината може да се најде во секојдневните одлуки. Треба да се откажете од кратките диети и да се свртите кон промени во начинот на живот во секојдневието. Ако сакате да изгубите вишок килограми засекогаш, мора да останете мотивирани и да воведете некои промени. За ваков потфат потребно е време и трпение. Губењето на тежината е во контрола на вашите одлуки и фокусот на долгорочни цели. Променете го начинот на живот и резултатите брзо ќе се покажат.

Мотивација

 • Поставете си мали, специфични цели. Таа цел напишете ја на стикер и залепете на фрижидер или на огледалото.
 • Користете ја вагата за увид на вашиот напредок, а не како опрема кој предизвикува страв.
 • Правете фотографии пред и после. Нема да верувате колку доказите може да ве мотивираат.
 • Наградувајте се за секој изгубен килограм, со нова опрема за тренинг. Фокусирајте на губење само два килограми. Ако вашите цели се превисоки, може да ве доведат до разочарување и откажување.
 • Пробувајте ги своите омилени фармерки секоја недела,за да видите како напредувате.
 • Замислете точно како би изгледале. Отфрлете ги негативните мисли и заменете ги со позитивни. Вежбајте оптимизам како што ги вежбате мускулите.

Вежбање

 • Избегнувајте ист тренинг секој ден.
 • Користете тегови при вежбањето.
 • Бележете го секој тренинг во календар. Кога подоцна ќе погледнете колку тренинга сте завршиле ќе се чувствувате подобро.
 • Загрејте се пред тренингот.
 • Набавете видеа со вежби кои ви се вам интересни (за оние кои вежбаат дома) со цел да останете во форма.
 • Немојте да претерувате. Дајте му на телото време за одмор.
 • Дури и ако имате 10 минути слободни, искористете ги за тренинг наместо за лежење на кауч.
 • Смислете активност во која ќе ги вклучите и членовите на семејството ( прошетка, куглање…).

Исхрана

 • Јадете храна богата со влакна.
 • Водете дневник на исхрана. Следењето на тоа што јадете може да влијае на вашиот избор бидејќи ќе ве направи посвесни за она што го јадете.
 • Јадете свежа храна. Не внесувајте намирници кои доаѓаат пакувани.
 • Правете мали готвени јадења и јадете повеќе пати во денот.
 • Јадете здрави масти, како што се маслиново масло, ореви, авокадо и семки.
 • Подготвувајте храна ден однапред.
 • Имајте при рака здрава ужина.
 • Додадете протеини во својата исхрана.
 • Направете листа на храна на која не можете да и одолеете и не ја купувајте. Зошто да си отежнувате?
 • Пробајте здрави рецепти за благо.
 • Пијте вода во текот на целиот ден.

Начин на живот

 • Набавете си ја музиката која ја сакате. Тоа дополнително ќе ве мотивира.
 • Спијте по 8 часа секој ноќ.
 • Движете се повеќе во текот на денот.
 • Правете редовни анализи на крвта.
Ane

Вљубена во пилатес,аеробик,возење ролери и редовно качување на Водно. Зависник од кофеин и домашни здрави десети.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *