Појадокот во хроно исхраната е единствен оброк во кој е дозволено да јадете леб, но не оној од пченично брашно на кој сте веќе навикнати. Изберете леб од дозволените брашна (интегрален, ‘ржан, пченкарен или јачменов). Најдобро е доколку сте во можност сами да си направите свој хроно леб, во кој ќе додадете семки, сусам или мелен лен. Токму за таков леб имаме одлична рецепта.

Потребни состојки:

  • 2,5 чаши ‘ржано брашно
  • 1,5 чаша јачемново брашно
  • 2,5 чаши кисела вода
  • 5 лажици растопен путер или маслиново масло
  • 1 прашок за пециво
  • 1 лажица сусам
  • 1 лажица ленено семе
  • 1 лажица кршени семки од тиква
  • 1 лажича сончоглед
  • малку хималајска сол.

Начин на подготовка:

Сувите состојки измешајте ги во длабок сад (ржаното брашно, јачменовото брашно, прашокот за пециво, семињата и хималајската сол). Убаво измешајте со лажица.

Потоа во смесата од сувите делови додадете го растопениот путер или маслиново масло. На крај додадете ја киселата вода и мешајте убаво дури не се добие густо и влажно тесто.

Во правоаголен калап за леб, обложен со хартија за печење или со путер, истурете го тестото.

Одозгора наросете со малку семиња и малку сол. Направете со нож не многу длабоки странични засеци.

Рерната вклучете ја на 250°С, додека да се загрее. Потоа намалете на 200°С, за да се испече убаво лебот.

Печете го лебот околу 35-45 минути во зависност од рерната. Проверувајте со помош на чепкалка. Кога чепкалата ќе биде сува и нема да се лепи тесто на неа, тогаш лебот е готов.

Кога лебот ќе се испече, замотајте го во чиста крпа и оставете го да се олади.

Комбинирајте го за појадок со дозволените намирници.

Добар апетит!

Можеби ќе ве интересира: Хроно појадок: Интегрални тестенини во сос од авокадо.

Рецептот е на Виолета Златкова, превземен од групата на facebook Хроно исхрана.