Мешавина со мед, зачини и семе од коприва за појак имунитет

Во зимските денови кога настинките и вирусите се неизбежни, на телото му е потребно “дополнително гориво” кое ќе го направи помоќно и ќе го олесни справувањето со сите надворешни влијанија. За појак имунитет и подобрување на целокупното здравје ви предлагаме да ја подготвите оваа мешавина со мед, здрави зачини и семе од коприва.

Потребни состојки:

Првин се мешаат зачините и семето од коприва, па на крај се додава медот. Убаво измешајте дури смесата не се соедини па складирајте ја мешавината во стаклена тегла. Од оваа количина ќе добиете 1 голема тегла.

Секое утре на гледен стомак заедно со чаша млака вода во која сте исцедиле сок од лимон јадете по една мала лажичка.

Оваа мешавина е одлична за целокупното здравје, за подигнување на имунитетот и за превенција од многу заболувања. Бидејќи содржи семе од коприва е одлична и доколку имате проблеми со анемија и ниско железо во крвта.

Мешавина има малку интензивен вкус поради циметот и ѓумбирот, но сепак една лажичка наутро нема да ви биде проблем доколку се има во предвид кој се сите здравствени придобивки од косумирањето на сите состојки кои ги содржи.

Драгана Младеновска

Магистер по фармација, Аеробик и Пилатес инструктор. Зависник од здрава исхрана и експериментирање во кујната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *