10 интересни факти за Аеробикот кои можеби не сте ги знаеле

Вежбањето Аеробик е забавно и интересно. Ритмичката музика го прави вежбањето многу полесно отколку што е 🙂 и ве тера да го дадете максимумот.

Аеробикот е кардио активност која пред се троши многу калории и на ефективен и забавен начин помага да си го обликувате телото и да си го подобрите здравјето.

Имаме 10 интересни факти за Аеробикот кои можеби ќе ве натераат да се мотивирате и да започнете да вежбате.

  1. Вежбањето Аеробик ги зголемува митохондриите во клетките што овозможува ослободување на повеќе енергија во телото.
  2. Ги зголемува бројот на ензими кои се одговорни за трансформација на нутритиентите во енергија, сето тоа допринесува многу побрзо да трошите калории и во мирување.
  3. За секој 1 час Аеробик добивате плус 2 часа живот J
  4. Го зголемува нивото на HDL холестерол (“добриот холестерол”) во телото.
  5. Ве ослободува од стресот, напнатоста и депресијата.
  6. Со еден час ефективен Аеробик можете да согорите дури и до 600 калории.
  7. Помага за лесно, брзо и ефикасно губење на масното ткиво.
  8. Го подобрува сонот.
  9. Помага за превенција од канцерогени заболувања.
  10. Помага за превенција од кардиоваскуларни заболувања.

Доколку сето тоа ви звучи интересно задолжително посетете го нашето студио за Аеробик и Пилатес.

Кај нас можете да вежбате: Степ Аербик, Енерџи Аеробик или Микс Аеробик. Имаме мотивација за секој кој сака да ги почувствува придобивките од редовната физичката активност.

Моментално имаме неколку слободни места во Аеробик групата од 18.00 часот во вторник, четврток и недела.

Побрзајте и резервирајте си го своето место на телефон: 071 273 982 или на 077 766 950.

Лоцирани сме во Хотел ТЦЦ Гранд Плаза во Тафталиџе.

Повеќе за нас и за целосниот распоред на тренинзи и видови програми, прочитајте на линкот.

Драгана Младеновска

Магистер по фармација, Аеробик и Пилатес инструктор. Зависник од здрава исхрана и експериментирање во кујната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *