About Дарко Колев

Долгогодишен спортист , маратонец, зависник од теретана и активен животен стил.

Намалете ја зависноста од шеќерот пред да започнат празниците

December 8th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, совети|Теми: , , , , |

Како да се ослободите од зависноста од шеќерот? Знаеме дека едвај ги чекате божиќните празници. Поради одморот од работа, но секако и поради вкусната храна. И секако си помислувате дека баш сега не е време да се откажувате

Како да ја намалете инфламацијата во вашето тело и да се заштитите од најопасните болести на денешницата?

November 26th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Што претставува инфламацијата во телото? Постојат два вида на инфламација кои се случуваат во телото. Акутна инфламација е дел од приордниот процес на заздравување на телото. Настанува кога телото е нападнато од надворешни организми и

5 причини зошто мислите на храна иако не сте гладни

November 7th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Сите помислуваме на храна многу почесто отколку што сме гладни. Сте се запрашале ли зошто е тоа така? Еве неколку причини зошто ова се случува и како да го избегнете. 1. Жедни сте Дали знаете

McDonald’s диета – Како професор по физика ослабел 30 кг одејќи во McDonnalds секој ден цели 6 месеци

November 1st, 2017|Категории: Исхрана, Слабеење, Совети|Теми: , |

Денес зборуваме за американски професор по Физика за кого е снимен документарец поради неговата необична диета за слабеење. Тој половина година јадел само храна од McDonnalds, и тоа не само салати туку најразлични јадења од целото

Што е заедничко кај сите успешни диети?

October 21st, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Слабеење, Совети|Теми: , , , |

Најважниот услов во секоја успешна диета За една диета да биде успешна мора да го задоволува основниот услов за слабеење. Ова е условот поради кој можете и со најлошата храна да слабеете, а од друга страна

Превземете ги сите 7 рецепти од предизвикот 7 дена здрав појадок

March 20th, 2017|Категории: 7 дена здрав појадок, Предизвици|Теми: , , , , , , , , , , |

Креиравме бесплатен документ кој ги содржи сите 7 рецепти од предизвикот 7 дена здрав појадок. Испечатете го овој водич и чувајте го во кујната со цел одвреме-навреме да ве потсети да се предизвикате и 7

10 здрави производи кои всушност ви наштетуваат

February 13th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , , |

Во денешно време на интернет може да се пронајдат многу контрадикторни ситуации кога е во прашање храната. Трендот на здравата исхрана станува се попопуларен со што компаниите се обидуваат со безброј маркетиншки трикови секој производ

Превземете ги сите 7 рецепти од предизвикот 7 дена свежи салати

January 15th, 2017|Категории: 7 дена свежи салати, Предизвици|Теми: , , , , |

Креиравме бесплатен документ кој ги содржи сите 7 рецепти од предизвикот 7 дена свежи салати. Испечатете го овој водич и чувајте го во кујната со цел одвреме-навреме да ве потсети да се предизвикате и 7

6 начини да го препознаете скриениот шеќер во храната!

October 4th, 2016|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|

Белиот шеќер припаѓа во најштетните намирници кои секојдневно ги внесуваме преку храната. Прекумерната конзумација на шеќер е поврзана со појава на дебелина, дијабетес тип 2 и срцеви заболувања. Дополнително истражувањата покажуваат дека се поголем дел

Природни лекови против настинка

September 29th, 2016|Категории: Здравје|

Со пристигнувањето на есента, започнува и сезоната на настинките. Најдобра опција за превенција е јакнење на имунитетот пред да настапи периодот на настиките. Но, кога неможете да ја избегнете настинката, пред да посегнете по антибиотик

6 нискокалорични закуски за подобар сон

September 5th, 2016|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|

Jадењето доцна навечер не е препорачливо, особено ако сакате да ја намалите својата тежина. Прескокнување на вечерата е една од навиките кои можат да помогнат во намалување на килограмите.  Конзумирањето на брза храна или десерти полни со

24 часовен предизвик за подобро здравје, почиста кожа и појак имунитет

August 27th, 2016|Категории: Детоксикација, Предизвици|

Овој предизвик е брз и ефикасен начин за подобрување на здравјето и зајакнување на имунитетот. Предизвикот е едноставен и доколку сте личност со цврст и одлучен карактер сигурно би го приифатиле. Придобивките од овој предизвик

Претворете го вашето тело во машина за согорување масти

August 16th, 2016|Категории: Исхрана, Слабеење|

Јадете во калориски дефицит Ова е првото и најбитно правило кое мора да го следите доколку сакате да ги намалите мастите во вашето тело. Доколку трошите повеќе калории отколку што конзумирате, вашето тело нема друг избор

Дали путерот од кикиритки е навистина здрав?

July 28th, 2016|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|

Путерот од кикиритки е без конкуренција еден од најпродаваните путери од јаткасти плодови. Неговата популарност рапидно порасна во последните неколку години откако се повеќе се актуелизира темата со здрави масти, а путерот е еден од

Како да ја конзумирате куркумата за максимални ефекти

July 7th, 2016|Категории: Здравје|

Куркумата е одличен зачин со огромни придобивки за нашето здравје. Таа е природен лек и превенција за кардиоваскуларни заболувања, алергии, бронхит, астма, дијабетес, епилепсија и др. Исто така куркумата е мошне ефективна за превенција од

Како да ја одржите линијата за време на годишниот одмор?

July 2nd, 2016|Категории: Здравје|

Цела година напорно се трудите да ги намалите тие 7-8 kg вишок и конечно успеавте во тоа. Заминувате на годишен одмор среќни затоа што успеавте да ја добиете посакуваната фугура. Годишниот одмор за многумина значи опуштање

10 намирници најбогати со калиум покрај бананите

July 1st, 2016|Категории: Здравје|

Калиумот е неопходен елемент за правилно функционирање на телото. Тој е одговорен за одржување на крвниот притисок, важен е за транспорт на хранливите материи во клетките, пренос на нервните импулси низ телото, односно калиумот е главен

Едноставен рецепт за подготовка на чоколаден чиа пудинг

June 27th, 2016|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Слободно можеме да кажеме дека појадокот е најважниот оброк и претставува предуслов за добар почеток на денот. Правилниот и добро избалансиран појадок може да придонесе многу за вашето здравје. Еве еден интересен, брз и многу здрав

8 совети како да го намалите дневниот внес на шеќер

June 22nd, 2016|Категории: Исхрана, Совети|

Шеќерот е најголемиот непријател на нашето здравје. Тој е производ кој незабележително успева да се прикрие во нашите омилени јадења. Во продолжение ви споделуваме 8 совети со кои ќе успеете да го намалите дневниот внес на

Превземете ги сите рецепти од 30 дневниот смути предизвик

June 19th, 2016|Категории: 30 дневен смути предизвик, Исхрана, Рецепти|

    Креиравме бесплатен документ кој ги содржи сите рецепти од 30 дневниот смути предизвик, подредени по дата на објавување. Се што треба да направите е да ги внесете вашето име и емаил адреса и