About Драгана Младеновска

Магистер по фармација, Аеробик и Пилатес инструктор. Зависник од здрава исхрана и експериментирање во кујната.

Здрави детски колачиња

February 3rd, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Сабота е одличен ден за семејно дружење во кујната. Заедно со вашите најмили подгответе ги овие Здрави детски колачиња со овесна каша, киноа и брусница и уживајте во убавиот и ароматичен мирис кој ќе се

Здрав појадок за вашите најмили – Овесна детска каша

January 30th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Здравите навики се стекнуваат уште од мали нозе. Учете ги своите најмили дека здравата исхрана е многу важна за нашето здравје и пробајте здравите оброци да бидат дел од нивното секојдневно мени. Овесна детска каша

Здрав чоколаден крем со стевиа

January 23rd, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

5 едноставни намирници ви се потребни за подготовка на овој здрав намаз. Финалниот производ е фантастичен затоа што навистина може да се мери со вистинскиот чоколаден крем. Потребни состојки: 100 g мелени лешници 3 лажички

Појадок за дијабетичари: Безглутенска каша со снегулки од амарант

January 22nd, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Зошто амарант? Амарантот е житарка која се карактеризира со извонредна хранливост, но што е најважно од се не содржи глутен. Богат е со минерали како калциум, фосфор и каротеноиди. Се карактеризира со високо ниво на

Здрав колач со јаболка и рум

January 19th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Незаменлив вкус и мирис за ладните зимски денови. Одличен здрав и сочен десерт кој ќе ве освои со првото залче. Потребни состојки: 3 јаболка 100 g мелени ореви, бадеми или лешници 5 лажици Turbinado нерафиниран

Чоколаден чиа пудинг

January 16th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Чоко-чиа пудинг е совршена варијанта за здрав десерт или пак за здрав појадок и почеток на денот. Се подготвува многу брзо и едноставно и претставува една богата ризинца на хранливи состојки. Интересни факти за чиа

Здрав чизкејк со џем од јагоди

January 14th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Дали има некој кој би одолеал на овој богат и кремаст вкус? Сигурно не...Да не ви должиме многу еве го рецептот подолу. Потребни состојки: за кора: 2 чаши мелена гранола (Vitalia) 100 g путер за

Здрав појадок за секој ден: Овесна каша со оризово млеко и сува папаја

January 13th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Овесот е одличен за почеток на денот затоа што во себе содржи многу хранливи влакна кои го помагаат варењето, го урамнотежуваат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот. Исто така овесот може да помогне во

Чоколадно енергетско смути

January 10th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Вкусно и здраво смути за одличен почеток на денот, чаша полна со витамини, минерали и многу антиоксиданси. Потребни состојки: 1 банана ½ авокадо 1 лажичка чиа семе (Vitalia) 1 лажичка ленено семе (Vitalia) 1 лажичка

Нови пријателства во Новата 2018! Vitalia станува наш ексклузивен партнер за здрава храна

January 9th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , |

Почитувани фанови, задоволство ни е да Ве известиме дека FitLife започнува соработка со најголемиот бренд за здрава храна во Македонија – Vitalia. Фактот што како генерален спонзор имаме еден вистински и препознатлив бренд за здрава

Бомбици со кршената гранола и банана

January 8th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Здрави бомбици за убав почеток на денот. Заедно со топло црно кафе се одлични за утринско будење и на телото, но и на дигестивниот тракт. Потребни состојки: 6 кршени гранола барови (Vitalia) 1 лажица таан

10 правила за тридневна детоксикација после празниците

January 7th, 2018|Категории: Детоксикација, Здравје, Исхрана, Предизвици, Слабеење, Совети|Теми: , , , , , , , |

Полна трпеза, многу храна, кифлички, руска салата, сарми, многу слатки, алкохол....и уште што ли не... Но, еве готово е празниците ќе завршат, но како после сето тоа јадење да се вратите во форма? Празниците будат

20 интересни факти за Пилатесот кои можеби не ги знаете

January 6th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Пилатесот е една од најдобрите физички активности за одржување на здравјето, подвижноста на зглобовите, намалување на болките во грбот, подобрување на белодробниот капацитет и секако одржување на млад и свеж изглед. 20 интересни факти за

Овесни палачинки со џем од јагоди и кршени бадеми (видео)

January 5th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Ова е дефинитивно најдобриот здрав десерт кој го имам подготвено многу пати. Рецептот е 100% сигурен, а крајниот резултат е фантастичен. Овие овесни палачинки се одлични за целото семејство. Се подготвуваат брзо и едноставна, а

Здрава енергетска салата за после тренинг (видео)

January 5th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

По силен и квалитетен тренинг, мускулите се преморени, нивото на гликоген во крвта, но и во мускулите и црниот дроб е значително намалено и започнува катаболизацијата или разградувањето на мускулите. Единствениот начин за да се

Детокс напиток кој согорува масти и го забрзува метаболизмот

January 1st, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти, Слабеење, Совети|Теми: , , , , , , , , |

Комбинацијата на овие состојки е одбрана така за да ви помогне во забрзување на топењето на масното ткиво и забрзување на метаболизмот. Потребни состојки за детокс напиток: 1 лажичка цимет 2 лажички јаболков оцет 1

Чаеви кои го помагаат слабеењето

December 30th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , |

Чаевите во целина поволно влијаат на општото здравје, а некои одредени типови на чаеви имаат специфично дејство и успешно се користат за одредени заболувања или пак за слабеење. Чаевите се водени екстракти на различни билки

Здрави новогодишни чоколатца

December 25th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Овој рецепт е само за вистинските љубители на чоколадото, одличен предлог како дома сами да си подготвите здраво црно чоколадо :) Потребни состојки: 4 лажици какао во прав 100 g какао путер 2 лажици кокосово

Здрави чоколадни божиќни мафини

December 17th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , |

Одличен здрав десерт кој се подготвува многу брзо. За уште поголемо уживање можете одозгора да ги прелиете мафините со стопено чоколадо со 70% какао или пак да си подготвите сами домашна здрава варијанта, на линкот

Како да се мотивирате да вежбате во ладните, тмурни денови?

December 16th, 2017|Категории: Здравје, Мотивација, Совети, Фитнес|

Дури и да спаѓате во групата на големи зависници од вежбање, сепак зимскиот период и ладните зимски денови навистина делуваат демотивирачки на нашето расположение и колку и да не си признаваме сепак не прават малку