About Драгана Младеновска

Магистер по фармација, Аеробик и Пилатес инструктор. Зависник од здрава исхрана и експериментирање во кујната.

Здрави божиќни колачиња со ѓумбир

December 16th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Одличен здрав предлог за празничната трпеза - Здрави божиќни колачиња со ѓумбир и интегрално брашно. Ароматични, крцкави и превкусни ...морате да ги пробате! Потребни состојки: 300 g интегрално пченично брашно (Vitalia) 100 g путер 2

7 намирници кои можете да ги јадете во неограничени количини без страв од дебелеење

December 8th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Иако сите многу добро знаеме дека грицкањето меѓу оброците е причината за внес на повеќе калории од колку што ни се потребни, сепак многу е тешко да се контролираме и најчесто сите запаѓаме во искушенија

Енергетски безглутенски бисквитчиња со експандиран ориз

December 2nd, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Овие вкусни, крцкави и неодоливи бисквитчиња се одлична здрава енергетска бомба и одлично се комбинираат со чај или кафе. Можете да ги јадете пред вежбање за енергија или пак како вкусна и здрава ужинка за

Кремасти безглутенски палео кокосови коцки

November 26th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Дали се сеќавате на Марија и на нејзината инспиративна приказна? Ако не ви текнува, прочитајте ја тука...Епа таа истата Марија сподели со нас еден прекрасен безглутенски палео десерт кој е толку вкусен и кремаст што

Сочен чоколаден колач со малини

November 25th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Не знам за вас, ама јас навистина немам душа да направам колач со 20 лажици шеќер, 10 јајца, бело брашно и уште што ли не...секогаш се трудам на сите стандардни намирници кои се со висок

Најбрз десерт: Бомбици со урми и суви кајсии готови за 5 само минути

November 18th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , |

Вкусен и здрав десерт за само 5 минути – имаме два предлози за здрави бомбици, едните се со урми другите со суви кајсии. Бомбици со суви урми Потребни состојки за бомбици со урми: 100 g

Видео рецепт: Здрав чоколаден пудинг од просо

November 11th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Овој пудинг е многу повкусен од било кој десерт. Ви ветувам дека ако го направите ќе се заљубите во убавиот и неодолив чоколаден вкус. Подолу е целосниот видео рецепт, директно од нашата кујна :) Потребни

Мотивациона приказна на Марија: Низ што се поминав за да стигнам таму каде што сум сега

November 11th, 2017|Категории: Мотивација, Фитнес|

Понекогаш работите навистина не одат во правец во кој сакаме, едноставно се случуваат низа негативни работи во нашите животи и ние мислиме дека тоа е крајот, дека сме ние најсреќните личности и се прашуваме што

Најчестите предрасуди за исхраната: Во што веруваме, а што е вистина?

November 8th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , |

Исхраната е услов за опстанок на сите живи суштества, а правилната исхрана е услов за добро здравје и намалување на ризикот од појава на болести. Проблемот со прекумерната телесна тежина и негативните последици од истата,

Halloween рецепт: Здрава чорба од тиква и морков

October 30th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Имаме одличен здрав рецепт за ручек или вечера со тема Halloween – Здрава чорба од тиква и морков. Одличен и интересен начин да ги натерате најмалите да јадат здрава храна. Изненадете ги за ноќта на

Солени бургери од сирење

October 27th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Едноставен брз предлог за ручек кога навистина немате идеа што да подготвите. Овие вкусни бургери се подготвуваат многу брзо и одлично се комбинираат со салата. Потребни состојки: 300 g сирење (изберете козјо или кравјо кои

Идеален десерт: Здрави овесни палачинки со пире од јаболка мед и цимет

October 21st, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Овие овесни палачинки не се нов рецепт, но секој пат кога ќе ги направам се се подобри и подобри од претходниот пат. Вкусни се да ги јадете и без било каков фил. Рецептот за нив

Здрави чоколадни мафини со здрав чоколаден прелив

October 21st, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Овие мафини како и многу други излегоа сосема случајно од тоа што го имав моментално во фрижидер, сакајќи да направам некој здрав и вкусен десерт набрзина. Финалниот производ секако дека беше фантастичен, дури и подобар

Што задолжително треба да правите после секој тренинг?

October 14th, 2017|Категории: Здравје, Совети, Фитнес|Теми: , , , |

Фазата на ладење и истегнување е една од најважните фази после секој тренинг и токму од тој дел зависи колку брзо вашите мускули ќе се регенерираат и ќе бидат подготвени за следниот тренинг. Без разлика

Здрави овесни плочки со здрава нутела

October 14th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Секогаш правете правилни и здрави избори и секогаш кога сте во можност сами подготвувајте си ги оброците бидејќи само така знаете што внесувате во своето тело. Овие здрави овесни плочки се одлична идеа за појадок

Кои се придобивките од утринскиот тренинг?

October 8th, 2017|Категории: Вежби, Здравје, Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , , |

Утринскиот тренинг е одличен начин да го разбудите телото, да го забрзате метаболизмот и да добиете доза позитивна енергија која ќе ја чувствувате преку текот на целиот ден. Доколку работните обврски ви дозволуваат да вежбате наутро,

Зошто хроно исхраната е толку ефикасна?

October 7th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Слабеење, Совети, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Диета како диета, самиот збор звучи застрашувачки, а многу често и демотивирачки. Иако диета не значи гладување и “измачување”, сепак многу луѓе тој збор ги асоцира токму на тоа. Сведоци сме дека во последната година,

Предлог за здрав ручек: Интегрални такос со лосос и зеленчук

October 1st, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Овој предлог за ручек е за оние денови кога ви се брза и сакате ручекот да биде здрав, вкусен, но да не ви одземе многу време. Интегралните тортиљи за подготовка на такос можете да ги

Брзи здрави мафини од пченкарно брашно

September 28th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Овој брз десерт е одличен за оние кои не сакаат до поминуваат многу време во кујната, а сепак сакаат да јадат здрава и вкусна храна. Овие мафини се одлични за појадок, ужина или пак за

Викенд одбележан во духот на здравјето, фитнесот и велнесот!

September 26th, 2017|Категории: Настани, Фитнес|Теми: , , , , |

По големата најава за третото издание на HFW Expo, може да кажеме дека овој викенд, во Градскиот парк, на терените Работнички, поминавме два убави сончеви дена во духот на здравите навики, фитнесот и велнесот! Трета