Здраво, посно и вкусно: Авокадо хумус

Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз?

Рецептот е навистина едноставен и можете да го комбинирате во повеќе оброци. Складирајте го хумусот во стаклена тегличка и чувајте го во фрижидер.

Нутритивни вредности:

калории јаглехидрати масти протеини

Здраво, посно и вкусно: Авокадо хумус

(количината на намирници одговара за 7 големи лажици)

вкупно:
696 kcal 45.6 g 51.9 g

17.7 g

по порција (1 лажица):

100 kcal 6.5 g 7.4 g

2.5

 Потребни состојки:

Начин на подготовка:

Сите состојки освен овесните крекери ги ставаме во сецко/блендер. Мешаме дури не добиеме убава и хомогена смеса.

Комбинирајте го овој вкусен и хранлив намаз со солените овесни крекери Go Nutri од Vitalia.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=5xvMRGZHDUU[/embedyt]

Добар апетит!

Драгана Младеновска

Магистер по фармација, Аеробик и Пилатес инструктор. Зависник од здрава исхрана и експериментирање во кујната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *