11 придобивки од трчањето

March 22nd, 2018|Категории: Здравје, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Трчањето е совршен и бесплатен начин да изгледате и да се чувствувате добро. Не ви е потребна специјална опрема или место за тренирање. Доволно се пар добри патики и малку упорност. Трчањето е корисно и

Кои 5 овошки содржат најмалку шеќер?

March 21st, 2018|Категории: Здравје, Исхрана|Теми: , , , , , , |

Ретко кој може денот да си го замисли без барем една изедена овошка. Овошјето изобилува со витамини, минерали, антиоксиданси и хранливи влакна кои му се неопходни на телото нормално да функционира. Но, сигурно сте се

5 зеленчуци кои содржат помалку од 50 калории во 100 g  

March 20th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана|Теми: , , , , , |

Зеленчукот е одличен сојузник доколку се борите со вишокот килограми, но од друга страна тој е и ваш најголем пријател за добро здравје. Направивме листа на најмалку калорични зеленчуци кои содржат помалку од 50 калории во

Совршен оброк после тренинг: Протеинско смути

March 19th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , |

Оброкот после тренинг е најважниот оброк во текот на денот, тој треба да биде комбинација од хранливи нутритиенти и пред се протеини кои ќе ви помогнат за полесна регенерација на мускулите. Оброкот после тренинг е

Напитоци за пролетна детоксикација и прочистување на телото

March 17th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Разбудете го телото со напиток кој ви даде енергија, ќе ви ги отвори очите на здрав начин, ќе ве наполни со нутритиенти и секако ќе ви помогне да го прочистите телото од токсини. Имаме 3

Здраво, посно и вкусно: Авокадо хумус

March 3rd, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз? Рецептот е навистина едноставен и можете да го комбинирате во повеќе оброци. Складирајте го хумусот во стаклена тегличка и чувајте го во фрижидер. Нутритивни вредности:

Здрав појадок за помалку од 5 минути во солена и блага варијанта

February 17th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Одличен начин за здрав почеток на денот. Брз појадок во две варијанти, солена со пченкарни галети и блага варијанта со оризови галети. Потребни состојки: солена варијанта: пченкарни галети (Vitalia Corn Cakes) нискомаслена павлака 1 варено

Нови пријателства во Новата 2018! Vitalia станува наш ексклузивен партнер за здрава храна

January 9th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , |

Почитувани фанови, задоволство ни е да Ве известиме дека FitLife започнува соработка со најголемиот бренд за здрава храна во Македонија – Vitalia. Фактот што како генерален спонзор имаме еден вистински и препознатлив бренд за здрава

10 правила за тридневна детоксикација после празниците

January 7th, 2018|Категории: Детоксикација, Здравје, Исхрана, Предизвици, Слабеење, Совети|Теми: , , , , , , , |

Полна трпеза, многу храна, кифлички, руска салата, сарми, многу слатки, алкохол....и уште што ли не... Но, еве готово е празниците ќе завршат, но како после сето тоа јадење да се вратите во форма? Празниците будат

Чаеви кои го помагаат слабеењето

December 30th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , |

Чаевите во целина поволно влијаат на општото здравје, а некои одредени типови на чаеви имаат специфично дејство и успешно се користат за одредени заболувања или пак за слабеење. Чаевите се водени екстракти на различни билки

Како да се мотивирате да вежбате во ладните, тмурни денови?

December 16th, 2017|Категории: Здравје, Мотивација, Совети, Фитнес|

Дури и да спаѓате во групата на големи зависници од вежбање, сепак зимскиот период и ладните зимски денови навистина делуваат демотивирачки на нашето расположение и колку и да не си признаваме сепак не прават малку

7 намирници кои можете да ги јадете во неограничени количини без страв од дебелеење

December 8th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Иако сите многу добро знаеме дека грицкањето меѓу оброците е причината за внес на повеќе калории од колку што ни се потребни, сепак многу е тешко да се контролираме и најчесто сите запаѓаме во искушенија

Намалете ја зависноста од шеќерот пред да започнат празниците

December 8th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, совети|Теми: , , , , |

Како да се ослободите од зависноста од шеќерот? Знаеме дека едвај ги чекате божиќните празници. Поради одморот од работа, но секако и поради вкусната храна. И секако си помислувате дека баш сега не е време да се откажувате

Како да ја намалете инфламацијата во вашето тело и да се заштитите од најопасните болести на денешницата?

November 26th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Што претставува инфламацијата во телото? Постојат два вида на инфламација кои се случуваат во телото. Акутна инфламација е дел од приордниот процес на заздравување на телото. Настанува кога телото е нападнато од надворешни организми и

Најчестите предрасуди за исхраната: Во што веруваме, а што е вистина?

November 8th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , |

Исхраната е услов за опстанок на сите живи суштества, а правилната исхрана е услов за добро здравје и намалување на ризикот од појава на болести. Проблемот со прекумерната телесна тежина и негативните последици од истата,

5 причини зошто мислите на храна иако не сте гладни

November 7th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Сите помислуваме на храна многу почесто отколку што сме гладни. Сте се запрашале ли зошто е тоа така? Еве неколку причини зошто ова се случува и како да го избегнете. 1. Жедни сте Дали знаете

Што е заедничко кај сите успешни диети?

October 21st, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Слабеење, Совети|Теми: , , , |

Најважниот услов во секоја успешна диета За една диета да биде успешна мора да го задоволува основниот услов за слабеење. Ова е условот поради кој можете и со најлошата храна да слабеете, а од друга страна

Што задолжително треба да правите после секој тренинг?

October 14th, 2017|Категории: Здравје, Совети, Фитнес|Теми: , , , |

Фазата на ладење и истегнување е една од најважните фази после секој тренинг и токму од тој дел зависи колку брзо вашите мускули ќе се регенерираат и ќе бидат подготвени за следниот тренинг. Без разлика

Кои се придобивките од утринскиот тренинг?

October 8th, 2017|Категории: Вежби, Здравје, Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , , |

Утринскиот тренинг е одличен начин да го разбудите телото, да го забрзате метаболизмот и да добиете доза позитивна енергија која ќе ја чувствувате преку текот на целиот ден. Доколку работните обврски ви дозволуваат да вежбате наутро,

Зошто хроно исхраната е толку ефикасна?

October 7th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Слабеење, Совети, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Диета како диета, самиот збор звучи застрашувачки, а многу често и демотивирачки. Иако диета не значи гладување и “измачување”, сепак многу луѓе тој збор ги асоцира токму на тоа. Сведоци сме дека во последната година,