Предлог за лесен и здрав ручек: Киноа со зеленчук и соја топчиња

March 24th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Одличен предлог за саботен ручек за целото семејство. Оброк полн со хранливи нутритиенти протеини и витамини. Количината на намирници излистани подолу одговара за 2 порции. Една порција содржи: 508 калории, 56.6 g јаглехидрати, 17.1 g

Совршен оброк после тренинг: Протеинско смути

March 19th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , |

Оброкот после тренинг е најважниот оброк во текот на денот, тој треба да биде комбинација од хранливи нутритиенти и пред се протеини кои ќе ви помогнат за полесна регенерација на мускулите. Оброкот после тренинг е

Напитоци за пролетна детоксикација и прочистување на телото

March 17th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Разбудете го телото со напиток кој ви даде енергија, ќе ви ги отвори очите на здрав начин, ќе ве наполни со нутритиенти и секако ќе ви помогне да го прочистите телото од токсини. Имаме 3

Интегрални хроно мафини со спанаќ, печурки и семиња

March 17th, 2018|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , , , |

Овие мафини можете да си ги подготвите во сабота или недела и да си имате готов хроно појадок за цела недела. Еден мафин содржи 104.1 калории, 12.47 g јаглехидрати, 4.96 g масти и 4 g протеини. Функционалност:

Детокс смути за зајакнување на имунитетот

March 13th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Направете го првилниот избор и започнете го денот со чаша полна здравје, нутритиенти и многу антиоксиданти. Ова смути не само што на здрав начин ќе го разбуди вашиот дигестивен тракт, туку и ќе ви помогне

Брз посен ручек: зеленчуковa инстант супа, макало од тиквичка и интегрални лепчиња 

March 10th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Има ли поубаво нешто од крцкави топли лепчиња и вкусно макало комбинирано со топла густа зеленчукова крем супа како топло предјадење. Нутритивни вредности : калории: јаглехидрати: масти: протеини: Посен брз ручек: Инстант зеленчукова супа, макало

Посни сникерс барови

March 5th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Никој не би одолеал на сникерс, но секој би се замислил за празните калории кои ќе ги внесе со само едно чоколатце. За да немате грижа на совест имаме одличен рецепт за подготовка на домашни,

Здраво, посно и вкусно: Авокадо хумус

March 3rd, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз? Рецептот е навистина едноставен и можете да го комбинирате во повеќе оброци. Складирајте го хумусот во стаклена тегличка и чувајте го во фрижидер. Нутритивни вредности:

Посни чоколадни бомбици

February 26th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Овие посни, чоколадни бомбици се одличен предлог за вкусна и здрава ужинка. Богатиот чоколаден вкус ќе ве освои со сигурност. Изобилуваат со хранливи нутритиенти и една бомбица содржи 79 калории, 11.1 g јаглехидрати, 3.4 g масти и 1.4 g масти. вкупно

Предлог за здрав посен ручек: Снегулки од хељда со зеленчук и семиња

February 24th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Количината на намирници одговара за една голема порција или две помали. Овој оброк содржи 814 калории, 109 g јаглехидрати, 34 g масти и 22.7 g протеини. Бројот на протеини во овој оброк задоволува 50% од дневните потреби за протеини. Потребни состојки:

Здрави посни чоколадни мафини

February 19th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , , |

Посно, здраво и вкусно. Во име на велигденските пости ќе се обидеме да ви даваме идеи за посни и здрави рецепти. Овие мафини се одличен здрав и посен десерт, доколку сакате да бидат уште посочни

Здрав појадок за помалку од 5 минути во солена и блага варијанта

February 17th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Одличен начин за здрав почеток на денот. Брз појадок во две варијанти, солена со пченкарни галети и блага варијанта со оризови галети. Потребни состојки: солена варијанта: пченкарни галети (Vitalia Corn Cakes) нискомаслена павлака 1 варено

Гранола тарт со џем од сливи

February 12th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Интересен начин како да ја искористите и консумирате гранолата. Овие мали вкусни тартови се одлични за вашите најмили. Рецептот е едноставен и потребни ви се само 4 намирници и овошје по желба за декорација. Потребни

Потпечени безглутенски тестенини со зеленчук и семиња

February 10th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Предлог за брз ручек кога навистина не знаете што да им направите на најблиските! Овие безглутенски тестенини ќе направат да не чувствувате тешкотии после оброкот, готови се за само 10 минути и воопшто не се

Здрав појадок за секој ден: Crunchy мусли со домашен овошен јогурт

February 5th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Денот се познава по утрото и затоа најдобро е секогаш да го започнеме со здрав и нутритивно богат појадок кој ќе не обезбеди со потребните нутритиенти  и ќе ни даде енергија. Нашиот предлог за брз,

Здрави детски колачиња

February 3rd, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Сабота е одличен ден за семејно дружење во кујната. Заедно со вашите најмили подгответе ги овие Здрави детски колачиња со овесна каша, киноа и брусница и уживајте во убавиот и ароматичен мирис кој ќе се

Здрав појадок за вашите најмили – Овесна детска каша

January 30th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Здравите навики се стекнуваат уште од мали нозе. Учете ги своите најмили дека здравата исхрана е многу важна за нашето здравје и пробајте здравите оброци да бидат дел од нивното секојдневно мени. Овесна детска каша

Здрав чоколаден крем со стевиа

January 23rd, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

5 едноставни намирници ви се потребни за подготовка на овој здрав намаз. Финалниот производ е фантастичен затоа што навистина може да се мери со вистинскиот чоколаден крем. Потребни состојки: 100 g мелени лешници 3 лажички

Појадок за дијабетичари: Безглутенска каша со снегулки од амарант

January 22nd, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Зошто амарант? Амарантот е житарка која се карактеризира со извонредна хранливост, но што е најважно од се не содржи глутен. Богат е со минерали како калциум, фосфор и каротеноиди. Се карактеризира со високо ниво на

Здрав колач со јаболка и рум

January 19th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Незаменлив вкус и мирис за ладните зимски денови. Одличен здрав и сочен десерт кој ќе ве освои со првото залче. Потребни состојки: 3 јаболка 100 g мелени ореви, бадеми или лешници 5 лажици Turbinado нерафиниран