Интегрални хроно мафини со спанаќ, печурки и семиња

March 17th, 2018|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , , , |

Овие мафини можете да си ги подготвите во сабота или недела и да си имате готов хроно појадок за цела недела. Еден мафин содржи 104.1 калории, 12.47 g јаглехидрати, 4.96 g масти и 4 g протеини. Функционалност:

10 правила за тридневна детоксикација после празниците

January 7th, 2018|Категории: Детоксикација, Здравје, Исхрана, Предизвици, Слабеење, Совети|Теми: , , , , , , , |

Полна трпеза, многу храна, кифлички, руска салата, сарми, многу слатки, алкохол....и уште што ли не... Но, еве готово е празниците ќе завршат, но како после сето тоа јадење да се вратите во форма? Празниците будат

Детокс напиток кој согорува масти и го забрзува метаболизмот

January 1st, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти, Слабеење, Совети|Теми: , , , , , , , , |

Комбинацијата на овие состојки е одбрана така за да ви помогне во забрзување на топењето на масното ткиво и забрзување на метаболизмот. Потребни состојки за детокс напиток: 1 лажичка цимет 2 лажички јаболков оцет 1

Намалете ја зависноста од шеќерот пред да започнат празниците

December 8th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, совети|Теми: , , , , |

Како да се ослободите од зависноста од шеќерот? Знаеме дека едвај ги чекате божиќните празници. Поради одморот од работа, но секако и поради вкусната храна. И секако си помислувате дека баш сега не е време да се откажувате

McDonald’s диета – Како професор по физика ослабел 30 кг одејќи во McDonnalds секој ден цели 6 месеци

November 1st, 2017|Категории: Исхрана, Слабеење, Совети|Теми: , |

Денес зборуваме за американски професор по Физика за кого е снимен документарец поради неговата необична диета за слабеење. Тој половина година јадел само храна од McDonnalds, и тоа не само салати туку најразлични јадења од целото

Што е заедничко кај сите успешни диети?

October 21st, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Слабеење, Совети|Теми: , , , |

Најважниот услов во секоја успешна диета За една диета да биде успешна мора да го задоволува основниот услов за слабеење. Ова е условот поради кој можете и со најлошата храна да слабеете, а од друга страна

Зошто хроно исхраната е толку ефикасна?

October 7th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Слабеење, Совети, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Диета како диета, самиот збор звучи застрашувачки, а многу често и демотивирачки. Иако диета не значи гладување и “измачување”, сепак многу луѓе тој збор ги асоцира токму на тоа. Сведоци сме дека во последната година,

Предлог за хроно појадок: Вкусни мафини од наут и зеленчуци

July 3rd, 2017|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , |

Одличен предлог за вкусен и здрав хроно појадок. По желба можете да им додадете и други зеленчуци или пак било што сакате. Ако не сте на хроно исхрана овие мафини се одлични и за ручек

Хроно појадок: Киноа со зеленчук и моцарела

June 28th, 2017|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , |

Наш предлог за здрав хроно појадок за денес е киноа со зеленчук и моцарела. Киноата е одлична намирница со извонредно богат нутритивен статус. Богата е со протеини и есенцијални амино киселини, содржи многу минерали, голем

Хроно вечера: Зеленчукова крем супа со печурки

May 21st, 2017|Категории: вечера, Исхрана, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Ова е одличен предлог за лесна хроно вечера. Во хроно исхраната за вечера се препорачува да консумирате некој полесен протеин (бело пилешко месо, бела риба или пак печурки). Но, внимавајте доколку јадете печурки не е

Хроно вечера: Омлет од белки и зеленчук

May 15th, 2017|Категории: вечера, Исхрана, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , |

Одличен предлог за вкусна вечера доколку сте на хроно исхрана. Бидејќи за вечера е дозволено да јадете посно месо, бела риба, печурки или белки во комбинација со зеленчук, изборот е малку поограничен. Но, сепак постојат

За енергија и ревитализација: Зелен утрински напиток од целер и краставица

May 6th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, Слабеење|Теми: , , , , , , , |

Тајната за убавиот и свеж изглед не се крие само во скапоцените и скапи козметички препрати, туку и во начинот на исхрана и намирнците кои постојано ги внесувате. Овој зелен напиток го чува вашето здравје,

Хроно ручек: Ќофтиња од пилешко со блитва

April 25th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, ручек, Хроно|Теми: , , , , , , , , , , |

Вкусни хроно топчиња од пилешко месо. Одлични се во комбинација со свежа сезонска салата по ваш избор. Потребни состојки: 250 g пилешко месо 1 белка 3-4 листа блитва 1 кромид 1-2 чешниња лук малку сол

Хроно појадок: Брускети со пршут, моцарела и домат

April 23rd, 2017|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Доколку сте на хроно исхрана знаеме дека појадокот е вашиот омилен оброк, затоа што појадокот е секогаш вистинската гозба. За појадок ви се дозволени многу повеќе намирници отколку за ручек и вечера и имате поголема

Хроно вечера: Полнети печурки со младо кромитче и маслинки

April 21st, 2017|Категории: вечера, Исхрана, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , |

Вечерата во хроно исхраната треба да биде лесна и едноставна. Најдобро е за вечера да комбинирате немасно месо (пилешко или риба) и салата. Сепак наместо месо можете да јадете и печурки и белки од јајца,

Хроно ручек: Богата салата со пилешко

April 21st, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, ручек, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Ручекот во хроно исхраната не е количински ограничен, но сепак за ручек се забранети одредени намирници. За ручек се препорачува да јадете некој тип на динстано месо заедно со зеленчук. Можеби ќе ве интересира: 20

Хроно ручек: Брза салата со туна и ленено семе

April 9th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, ручек, Хроно|Теми: , , , , , , |

Овој предлог за хроно ручек е за оние денови кога брзате и немате време да готвите. Овој ручек е готов за помалку од 10 минути. Потребни состојки: 1 туна во конзерва неколку листови марула 1

Хроно ручек: Динстано свинско месо со нане и пире од карфиол

April 5th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, ручек, Хроно|Теми: , , , , , , , |

Во хроно исхраната свинското месо е дозволена намирница за појадок и ручек. За вечера се препорачуваат полесни и помалку мрсни меса (пилешко и мисиркино). О ва правило важи и за оние кои се во рестрикција,

Хроно појадок: Пита со кори од хељда, спанаќ и моцарела

April 3rd, 2017|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|

Вкусна пита со хељдини кори за здрав хроно појадок. Овие кори случајно ги видов во еден од нашите маркети и веднаш им смислив рецепта. Потребни состојки: 500 g кори од хељда 150 g рендана моцарела

Хроно вечера: Печени филети ослич со салата

April 2nd, 2017|Категории: вечера, Исхрана, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , |

Доколку сте во рестриктивен период вечерата треба да биде лесна и едноставна. Најдобро е за вечера да комбинирате немасно месо (пилешко или риба) и салата. Тоа што е специфично за вечерата е тоа што дозволено