Намалете ја зависноста од шеќерот пред да започнат празниците

December 8th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, совети|Теми: , , , , |

Како да се ослободите од зависноста од шеќерот? Знаеме дека едвај ги чекате божиќните празници. Поради одморот од работа, но секако и поради вкусната храна. И секако си помислувате дека баш сега не е време да се откажувате

Како да подготвите домашен, здрав хроно леб?

March 29th, 2017|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, совети, Хроно|Теми: , , , , , , |

Појадокот во хроно исхраната е единствен оброк во кој е дозволено да јадете леб, но не оној од пченично брашно на кој сте веќе навикнати. Изберете леб од дозволените брашна (интегрален, ‘ржан, пченкарен или јачменов).

Што да јадете за појадок, ручек и вечера ако сте на хроно исхрана

January 22nd, 2017|Категории: вечера, Здравје, Исхрана, појадок, ручек, Слабеење, Совети, совети, Хроно|Теми: , , , |

Кога веќе сме запознаени со сите најважни правила во хроно исхраната (повеќе на следниот линк) ви нудиме пример како конкретно да ги комбинирате намирниците за појадок, ручек и вечера. Што да јадете за појадок кога

20 најважни правила во хроно исхраната

January 21st, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Слабеење, совети, Хроно|Теми: , , , |

Хроно исхраната е се попопуларна и станува начин на живот како што е вегетаријанството и веганството. Овој начин на исхрана може да ви помогне многу доколку сакате да намалите килограми. Хроно исхраната не е диета