Нови пријателства во Новата 2018! Vitalia станува наш ексклузивен партнер за здрава храна

January 9th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , |

Почитувани фанови, задоволство ни е да Ве известиме дека FitLife започнува соработка со најголемиот бренд за здрава храна во Македонија – Vitalia. Фактот што како генерален спонзор имаме еден вистински и препознатлив бренд за здрава

10 правила за тридневна детоксикација после празниците

January 7th, 2018|Категории: Детоксикација, Здравје, Исхрана, Предизвици, Слабеење, Совети|Теми: , , , , , , , |

Полна трпеза, многу храна, кифлички, руска салата, сарми, многу слатки, алкохол....и уште што ли не... Но, еве готово е празниците ќе завршат, но како после сето тоа јадење да се вратите во форма? Празниците будат

Детокс напиток кој согорува масти и го забрзува метаболизмот

January 1st, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти, Слабеење, Совети|Теми: , , , , , , , , |

Комбинацијата на овие состојки е одбрана така за да ви помогне во забрзување на топењето на масното ткиво и забрзување на метаболизмот. Потребни состојки за детокс напиток: 1 лажичка цимет 2 лажички јаболков оцет 1

Чаеви кои го помагаат слабеењето

December 30th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , |

Чаевите во целина поволно влијаат на општото здравје, а некои одредени типови на чаеви имаат специфично дејство и успешно се користат за одредени заболувања или пак за слабеење. Чаевите се водени екстракти на различни билки

7 намирници кои можете да ги јадете во неограничени количини без страв од дебелеење

December 8th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Иако сите многу добро знаеме дека грицкањето меѓу оброците е причината за внес на повеќе калории од колку што ни се потребни, сепак многу е тешко да се контролираме и најчесто сите запаѓаме во искушенија

Како да ја намалете инфламацијата во вашето тело и да се заштитите од најопасните болести на денешницата?

November 26th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Што претставува инфламацијата во телото? Постојат два вида на инфламација кои се случуваат во телото. Акутна инфламација е дел од приордниот процес на заздравување на телото. Настанува кога телото е нападнато од надворешни организми и

Најчестите предрасуди за исхраната: Во што веруваме, а што е вистина?

November 8th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , |

Исхраната е услов за опстанок на сите живи суштества, а правилната исхрана е услов за добро здравје и намалување на ризикот од појава на болести. Проблемот со прекумерната телесна тежина и негативните последици од истата,

5 причини зошто мислите на храна иако не сте гладни

November 7th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Сите помислуваме на храна многу почесто отколку што сме гладни. Сте се запрашале ли зошто е тоа така? Еве неколку причини зошто ова се случува и како да го избегнете. 1. Жедни сте Дали знаете

McDonald’s диета – Како професор по физика ослабел 30 кг одејќи во McDonnalds секој ден цели 6 месеци

November 1st, 2017|Категории: Исхрана, Слабеење, Совети|Теми: , |

Денес зборуваме за американски професор по Физика за кого е снимен документарец поради неговата необична диета за слабеење. Тој половина година јадел само храна од McDonnalds, и тоа не само салати туку најразлични јадења од целото

Што е заедничко кај сите успешни диети?

October 21st, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Слабеење, Совети|Теми: , , , |

Најважниот услов во секоја успешна диета За една диета да биде успешна мора да го задоволува основниот услов за слабеење. Ова е условот поради кој можете и со најлошата храна да слабеете, а од друга страна

Зошто хроно исхраната е толку ефикасна?

October 7th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Слабеење, Совети, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Диета како диета, самиот збор звучи застрашувачки, а многу често и демотивирачки. Иако диета не значи гладување и “измачување”, сепак многу луѓе тој збор ги асоцира токму на тоа. Сведоци сме дека во последната година,

Гладни во супермаркет: што да купите за здрав оброк или ужина?

September 16th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , , |

Праксата за подготовка на здрав оброк пред да одите на работа или било каде надвор од дома би требало да биде навика за сите оние кои сакаат да се хранат здраво и да се грижат

Зошто после обилна вечера, утрото чувствуваме голем глад?

July 30th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , |

Сигурно и вие сте имале слична ситуација, вечерта да јадете голема и обилна вечера и веднаш следното утро кога ќе се пробудите да чувствувате невиден глад. Нашиот апетит е регулиран од страна на низа фактори,

Како да го направите здравиот начин на исхрана и вежбањето животен стил (20 основни правила)

July 19th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , , , |

Поставувањето на строги правила во секојдневното живеење е навистина тешко и скоро никогаш не завршува со убав резултат, затоа што кога-тогаш искушенијата надвладуваат. Многу е лесно од страна да сугерираме како треба некој да се

5 начини како да го направите кафето поздраво

June 25th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , |

Дали и вие денот го започнувате со шолја кафе? Иако повеќето нутриционисти советуваат кафето да не се пие на гладен стомак, сепак повеќето луѓе го прават токму спротивното. Кофеинот од кафето е природен стимуланс кој

7 одлични причини зошто да додадете ѓумбир во сокот од лимон

June 18th, 2017|Категории: Исхрана, Совети, Суперхрана|Теми: , , , , |

Ѓумбирот е моментално еден од најпопуларните зачини кој се користи во секојдневната исхрана. Популарноста на ѓумбирот е со право доколку се земат во предвид сите придобивки од неговата употреба. Во чашата сок од лимон која

Најчести грешки кои се прават со појадокот

June 11th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , , |

Појадокот е најважниот оброк во денот. Затоа потребно е на појадокот да посветите посебно внимание и да внимавате на начинот на кој ги комбинирате намирниците. Во продолжение прочитајте кои се најчестите грешки кои се прават

З дневен план за детоксикација од шеќери

May 27th, 2017|Категории: Детоксикација, Здравје, Исхрана, Предизвици, Совети|Теми: , , , , , , |

Дали понекогаш сте размислиле малку подлабоко во која мера храната што ја јадеме влијае на здравјето, убавината и на тоа како се чувствуваме? Исхраната е клучот до оптимално здравје, убава кожа, свеж изглед и енергија.

7 намирници кои не треба да ги консумирате доколку сакате да ослабете

May 1st, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , , |

Храната која ја внесуваме има големо влијание врз тежината. Некои намирници како свежо овошје и зеленчук, месо, кокосово масло и јајца можат да ви помогнат доколку сакате да намалите килограми. Процесираната храна и рафинираните шеќери

Пролетна детоксикација од рафинирани шеќери

April 17th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , , |

Преголемиот внес на рафинирани шеќери е причина број еден за појава на многу заболувања како дијабетес, кардиоваскуларни проблеми и дебелина. За жал сакале или не рафинираните шеќери се присутни во скоро сите намирници, без разлика