7 одлични причини зошто да додадете ѓумбир во сокот од лимон

June 18th, 2017|Категории: Исхрана, Совети, Суперхрана|Теми: , , , , |

Ѓумбирот е моментално еден од најпопуларните зачини кој се користи во секојдневната исхрана. Популарноста на ѓумбирот е со право доколку се земат во предвид сите придобивки од неговата употреба. Во чашата сок од лимон која

Што е азуки грав и како да го подготовите?

April 16th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти, Совети, Суперхрана|Теми: , , , , , , |

Азуки гравот е ситен, компактен и со темноцрвена боја. Тој во кулинарството се употребува многу одамна. Овој грав е посладок од останатите мешунки и е богат извор на: магнезиум, железо, цинк, бакар, како и витамини

Зошто бадемовото млеко е толку актуелно?

February 5th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети, Суперхрана|Теми: , , , , , |

Бадемовото млеко во последните неколку години е едно од најпопуларните растителни млека во светот. Прочитајте во продолжение се што треба да знаете за овој здрав напиток. Што е бадемовото млеко? Бадемовото млеко најчесто се добива

Оригано – зачин со најсилни антиоксидантни својства

January 20th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Суперхрана|Теми: , , , |

Ориганото е уште еден од зачините кои се користат во скоро секоја кујна, а има навистина големи бенефити и придобивки по здравјето. силен антиоксидантен агенс Една од активните состојки на ориганото, односно розмаринската киселина е

Се што треба да знаете за најздравиот зачин – куркума

January 17th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Суперхрана|Теми: , , |

Куркумата во последно време е многу популарен зачин, но таа популарност е со право затоа што овој ароматичен жолт зачин има навистина големи придобивки по здравјето. Куркумата е главна состојка на познатиот кари зачин кој

Гоџи бобинки – богатство на нутритиенти

September 25th, 2016|Категории: Здравје, Исхрана, Суперхрана|Теми: , , , , , , |

Гоџи бобинката (lat. Lycium barbarum) е дрвенеста билка во вид на грмушка, која дава многу вкусен и лековит високоенергетски плод. Расте на Хималаите, но и почвата во Македонија е поволна за одгледување на оваа лековита

Аронија – чудесна бобинка која штити од болести и го подмладува организмот

September 13th, 2016|Категории: Здравје, Исхрана, Совети, Суперхрана|

Аронијата, со плодови налик на црна рибизла и со киселкаст вкус е овошје кое заслужува посебно место во секојдневната исхрана. Аронијата е исклучително издржлива и отпорна овошка на ниски температури и мраз, така што може

Дали знаете што е амарант, зошто е здрав и како да го подготвите?

August 18th, 2016|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти, Суперхрана|

Што е амарант? Амарантот е житарица со бледо жолта боја. Mногу наликува на просото и има голема нутритивна вредност, не е калоричен и е многу здрав. 100 g амарант содржи 386 kcal. Исто така зрната

Цвеклото го чува срцето, но помага и за слабеење!

August 7th, 2016|Категории: Здравје, Исхрана, Суперхрана|

Цвеклото е намирница богата со нитрати кои се прекурсори за синтеза на азотен окид (NO) кои ги шират крвните садови, а со тоа ја подобрува циркулацијата и го намалува крвниот притисок. Поради железото кое го

Рогач – природна замена за шеќер

July 19th, 2016|Категории: Исхрана, Суперхрана|Теми: , , , , , |

Следниот пат кога планирате да подготвите некој десерт, пробајте шеќерот да го замените со рогач. Рогач е тип на дрво, чијшто плод го носи истото име. Ова растение го има на поширокиот појас на Медитаранот, во

Седум намирници кои се најдобри извори на железо

June 3rd, 2016|Категории: Исхрана, Суперхрана|

Ако сте вегетаријанец, не мора да се грижите за недостаток на железо во организмот, бидејќи постојат одлични растителни извори на железо. Овие намирници не се само одличен извор на железо, туку се исклучително здрави поради

Суперхрана за активен мозок

June 1st, 2016|Категории: Суперхрана|

Ако сакате да имате подобра меморија, да бидете поконцентрирани и да ја подобрите функцијата на вашиот мозок, треба да вклучите неколку намирници кои се сметаат за суперхрана не само за мозокот, туку и за телото.

Сирова храна: сојузник на доброто здравје

May 27th, 2016|Категории: Исхрана, Суперхрана|

Сировата храна треба да се конзумира секојдневно. И додека зимата не е најдоброто годишно време за конзумирање сирови намирници, пролетта е одличен сојузник на ваквиот тип на исхрана. Во овој период имаме изобилство на вкусен

Хлорела – за детоксикација и појак имунитет

May 25th, 2016|Категории: Исхрана, Суперхрана|Теми: , , , |

Хлорелата претставува сино-зелена алга слична на спирулината. Нејзината богата зелена боја потекнува од големата количина на хлорофил. Експертите за здрава храна секогаш препорачуваат да се јаде поголема количина на зелени зеленчуци токму поради хлорофилот, но

Корен од мака за подобар хормонски баланс

May 22nd, 2016|Категории: Исхрана, Суперхрана|

Маката е растение кое расте на високите предели во Перу, Јужна Америка. Веќе илјадници години коренот од ова растение се користи за подобрување на здравјето, но истовремено и за подобрување на расположението. Кај нас коренот од

Здравствени придобивки од ѓумбирот

May 17th, 2016|Категории: Исхрана, Суперхрана|

Коренот од ѓумбир содржи многу корисни витамини и минерали и благотворно дејствува врз целиот организам. Тој исто така содржи и етерично масло, смоли, скроб, слузи, зингеберин од кој потекнува аромата на оваа билка и гингерол кој

Како и зошто треба да јадете киноа?

May 2nd, 2016|Категории: Исхрана, Суперхрана|Теми: , , , , |

Киноата е најпозната суперхрана во светот. Во исхраната се користи како житарица иако спаѓа во групата на псевдо житарици. Киноата се користела во Јужна Америка уште пред многу години, а својот статус супер храна го

Моринга – “Чудесно дрво” со 90 нутритивни состојки

April 12th, 2016|Категории: Исхрана, Суперхрана|

Морингата е дрво кое расте во подножјето на Хималаите. Вообичаено ова дрво достигнува височина од 10 метри. Поради низата здравствени предности кои и се препишуваат на морингата како и богатиот нутритивен состав, многу често ова двро