Домашен третман за лице – природна козметика против акни, за негувана и сјајна кожа

February 17th, 2018|Категории: Нега на лице, Совети, Убавина|Теми: , , , |

Природните маски за лице кои можете да си ги направите сами и во домашни услови се одличен начин да ја негувате и одржувате кожата сјајна и еластична. Тие не содржат конзерванси и штетни супстанци кои

Пилинг за тело кој го намалува целулитот и ја подмладува кожата

September 1st, 2017|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , , |

Негувана, сјајна и еластична кожа е сон на секоја жена. Како што годините минуваат структурата на кожата се менува, така што за да изгледаме негувано и младо треба постојано да се грижиме за кожата. Отстранување

7 трикови за побрз раст на косата

May 21st, 2017|Категории: Нега на коса, Совети, Убавина|Теми: , , , |

Користете сок од алое вера Сокот од алое вера е исклучително хранлив и го поттикнува растот на косата. Со кружни движења, измасирајте го скалпот на главата користејќи сок од алое вера. Тоа ќе ви помогне

Направете сами: Кофеински пилинг за тело против целулит

April 21st, 2017|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , |

Најголемата ноќна мора за секоја жена – целулитот. Проблем со кој се соочуваат дури и оние жени кои немаат вишок килограми. Целулитот се јавува најчесто поради постојаното седење, нездрава и нередовна исхрана, физичка неактивност и

Направете сами: “Бум во када” – купка која прави меурчиња и мириса преубаво

April 21st, 2017|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , |

Дали уживате во топла бања и купка после напорниот ден? Тоа е вистинска релаксација и за умот, но и за телото. А, замислете сами да си ја направите купката и да биде богата со етерични

Направете сами: Сапун кој ја смирува и негува кожата

April 9th, 2017|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , |

Подарете и го на кожата тоа што го заслужува. Природната козметика е богата со хранливи состојки кои ја хранат и негуваат кожата. Овој ароматичен сапун со билки е одличен доколку имате сува  и иритирана кожа

Како сами да направите шумлива купка за бањање?

April 9th, 2017|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , |

Зарем има поубаво чувство после напорниот ден од када со топла вода и миризлива купка? А замислете купката да ја подготвите сами, да биде направена од намирнци кои ги знаете и веќе ги имате во

Направете сами: Маска за волумен и сјај на косата by Bare Origin

March 28th, 2017|Категории: Нега на коса, Совети, Убавина|Теми: , , , , |

Mаска за коса која и дава неверојатен волумен и мекост на косата. Маската ги навлажнува корените на косата и ги смирува иритациите предизвикани од сува и оштетена кожа на черепот. Авокадото, маслото од кокос и

Направете сами: Лосион за избледување на пеги на лицето

March 11th, 2017|Категории: Нега на лице, Совети, Убавина|Теми: , , , , , |

Дамките и пегите на кожата се резултат на најразлични влијанија, но најчесто причината лежи во неправилности во пигментацијата на кожата. Не мора секогаш да користите скапи козметички препарати, затоа што некои растенија, како што се

Направете сами: Паста за заби од кокосово масло

March 1st, 2017|Категории: Совети, Убавина|Теми: , , , , , |

Познато е дека кокосовото масло има антимикробно дејство. Во минатото ова масло се додавало на готовите прехранбени производи и служело како конзерванс. Подоцна со развојот на хемијата во прехранбената индустрија се повеќе се вклучувале хемиските

5 базни масла кои треба да ги употребувате за нежна и сјајна кожа

February 21st, 2017|Категории: Нега на лице, Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , , |

Масло од арган Благотворни дејства: Маслото од арган познато како “течно злато”, се користело со векови од страна на бербер луѓето од северна Африка против сува и испукана кожа. Бербер жените до ден денес посочуваат кон

Сауна – да или не?

February 12th, 2017|Категории: Детоксикација, Здравје, Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , |

Дали сауната е здрава и дали навистина може да ви помогне кога е во прашање слабеењето? Прочитајте во продолжение. Ако сакате да го намалите внатрешниот немир и да се ослободите од стресот, сауната е добар

Домашен пилинг против стрии и целулит

January 19th, 2017|Категории: Нега на тело, Убавина|Теми: , , |

Пилингот е козметичко средство во чија основа се наоѓаат абразивни елементи. Неговата основна цел е да ја одстрани нечистотијата и мртвите клетки од кожата. После употреба на пилинг кожата станува мазна затоа што целата постапка

Направете сами: Мелем за херпеси

January 4th, 2017|Категории: Здравје, Совети, Совети, Убавина|Теми: , , |

Денес кога синтетските лекови се користат како главни лековити препарати во современата медицина се поставува прашањето дали тие се единствените и најдобрите во изборот за лечење на различните видови заболувања. Размислувањата во научните кругови веќе

Направи сам: Евтин витамински шампон против опаѓање на коса

January 1st, 2017|Категории: Нега на коса, Совети, Убавина|Теми: , , |

Проблемот со опаѓање на косата е многу чест и подеднакво ја зафаќа и машката и женската популација. Опаѓањето на косата може да претставува голем социолошки проблем кај одредена индивидуа. Бујната, сјајна и цврста коса се

Што да јадете за здрава коса и здрави нокти?

December 8th, 2016|Категории: Здравје, Нега на коса, Совети, Убавина|

Нема сомнеж дека здравата исхрана има безброј придобивки кога е во прашање здравјето - го намалува ризикот од различни болести, го јакне имунитетот, ни дава повеќе енергија и позитивно влијае на квалитетот на сонот. Но,

Маска за суви раце со авокадо, лимон и овесни снегулки

September 10th, 2016|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|

За оние кои имаат проблем со суви и груби раце, имаме природно домашно решение. Во продолжение видео на кое ќе можете да погледнете како да си подготвите домашна и природна маска за суви раце. Се

Евтини рецепти за поубаво и поздраво лице

August 1st, 2016|Категории: Нега на лице, Совети, Убавина|Теми: , |

За да спречите појава на акни, да го вратите сјајот и еластичноста на кожата на лицето, пробајте ги овие едноставни маски кои ќе ви помогнат да ја нахраните кожата на лицето. Природната козметика од кујната

Домашен третман за зајакнување на ноктите

July 6th, 2016|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|

Сон на секоја жена е да има убави и негувани раце и нокти. Но, проблемот со слаби и кршливи нокти е се почест помеѓу женската популација. Ви нудиме едноставно решение во домашни услови. Најлесен начин

Домашен пилинг за лице

June 15th, 2016|Категории: Нега на лице, Совети, Убавина|

Основната состојка на овој пилинг за лице е кафето, но и останатите намирници може да ги најдете во својата кујна. Пилингот од кафе ја регулира циркулацијата, ги отстранува мртвите клетки од кожата, а со тоа