Домашен третман за лице – природна козметика против акни, за негувана и сјајна кожа

February 17th, 2018|Категории: Нега на лице, Совети, Убавина|Теми: , , , |

Природните маски за лице кои можете да си ги направите сами и во домашни услови се одличен начин да ја негувате и одржувате кожата сјајна и еластична. Тие не содржат конзерванси и штетни супстанци кои

Направете сами: Лосион за избледување на пеги на лицето

March 11th, 2017|Категории: Нега на лице, Совети, Убавина|Теми: , , , , , |

Дамките и пегите на кожата се резултат на најразлични влијанија, но најчесто причината лежи во неправилности во пигментацијата на кожата. Не мора секогаш да користите скапи козметички препарати, затоа што некои растенија, како што се

5 базни масла кои треба да ги употребувате за нежна и сјајна кожа

February 21st, 2017|Категории: Нега на лице, Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , , |

Масло од арган Благотворни дејства: Маслото од арган познато како “течно злато”, се користело со векови од страна на бербер луѓето од северна Африка против сува и испукана кожа. Бербер жените до ден денес посочуваат кон

Евтини рецепти за поубаво и поздраво лице

August 1st, 2016|Категории: Нега на лице, Совети, Убавина|Теми: , |

За да спречите појава на акни, да го вратите сјајот и еластичноста на кожата на лицето, пробајте ги овие едноставни маски кои ќе ви помогнат да ја нахраните кожата на лицето. Природната козметика од кујната

Домашен пилинг за лице

June 15th, 2016|Категории: Нега на лице, Совети, Убавина|

Основната состојка на овој пилинг за лице е кафето, но и останатите намирници може да ги најдете во својата кујна. Пилингот од кафе ја регулира циркулацијата, ги отстранува мртвите клетки од кожата, а со тоа

Природна козметика – маска за лице од мед и чија семе

June 5th, 2016|Категории: Нега на лице, Убавина|

Подмладете, освежете и нахранете ја вашата кожа со помош на природни состојки - мед и чија семе. Освен што овие намирници му помагаат на вашето тело одвнатре, подеднакво се делотворни и за надворешна употреба. Медот

Маска за затегнување на лицето од ленено семе

April 30th, 2016|Категории: Нега на лице, Убавина|

Лененото семе содржи големо количество на калиум, магнезиум, витамин Е, есенцијални амино киселини и омега 3 масни киселини. Благотворно делува врз здравјето на нашиот организам, но исто така и надворешно на кожата како одлично козметичко

Кинеска маска за лице

April 17th, 2016|Категории: Нега на лице, Убавина|

Здрава и негувана кожа е сон на секоја жена. Негата на лицето подразбира секојдевно миење, упортреба на креми со заштитен фактор, чистење со соодветни лосиони за остранување шминка и користење креми за хидратација. Иако една

Хранлива маска за лице

February 13th, 2016|Категории: Нега на лице, Убавина|

Ефектот од оваа маска е видлив уште по првото нанесување. Веднаш ќе почуствувате дека кожата ви е помека и посвежа. Квасецот е намирница која изобилува со протеини, олигоелемени и витамини и тоа особено витамини од