Пилинг за тело кој го намалува целулитот и ја подмладува кожата

September 1st, 2017|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , , |

Негувана, сјајна и еластична кожа е сон на секоја жена. Како што годините минуваат структурата на кожата се менува, така што за да изгледаме негувано и младо треба постојано да се грижиме за кожата. Отстранување

Направете сами: Кофеински пилинг за тело против целулит

April 21st, 2017|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , |

Најголемата ноќна мора за секоја жена – целулитот. Проблем со кој се соочуваат дури и оние жени кои немаат вишок килограми. Целулитот се јавува најчесто поради постојаното седење, нездрава и нередовна исхрана, физичка неактивност и

Направете сами: “Бум во када” – купка која прави меурчиња и мириса преубаво

April 21st, 2017|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , |

Дали уживате во топла бања и купка после напорниот ден? Тоа е вистинска релаксација и за умот, но и за телото. А, замислете сами да си ја направите купката и да биде богата со етерични

Направете сами: Сапун кој ја смирува и негува кожата

April 9th, 2017|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , |

Подарете и го на кожата тоа што го заслужува. Природната козметика е богата со хранливи состојки кои ја хранат и негуваат кожата. Овој ароматичен сапун со билки е одличен доколку имате сува  и иритирана кожа

Како сами да направите шумлива купка за бањање?

April 9th, 2017|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , |

Зарем има поубаво чувство после напорниот ден од када со топла вода и миризлива купка? А замислете купката да ја подготвите сами, да биде направена од намирнци кои ги знаете и веќе ги имате во

5 базни масла кои треба да ги употребувате за нежна и сјајна кожа

February 21st, 2017|Категории: Нега на лице, Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , , |

Масло од арган Благотворни дејства: Маслото од арган познато како “течно злато”, се користело со векови од страна на бербер луѓето од северна Африка против сува и испукана кожа. Бербер жените до ден денес посочуваат кон

Сауна – да или не?

February 12th, 2017|Категории: Детоксикација, Здравје, Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , |

Дали сауната е здрава и дали навистина може да ви помогне кога е во прашање слабеењето? Прочитајте во продолжение. Ако сакате да го намалите внатрешниот немир и да се ослободите од стресот, сауната е добар

Домашен пилинг против стрии и целулит

January 19th, 2017|Категории: Нега на тело, Убавина|Теми: , , |

Пилингот е козметичко средство во чија основа се наоѓаат абразивни елементи. Неговата основна цел е да ја одстрани нечистотијата и мртвите клетки од кожата. После употреба на пилинг кожата станува мазна затоа што целата постапка

Маска за суви раце со авокадо, лимон и овесни снегулки

September 10th, 2016|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|

За оние кои имаат проблем со суви и груби раце, имаме природно домашно решение. Во продолжение видео на кое ќе можете да погледнете како да си подготвите домашна и природна маска за суви раце. Се

Домашен третман за зајакнување на ноктите

July 6th, 2016|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|

Сон на секоја жена е да има убави и негувани раце и нокти. Но, проблемот со слаби и кршливи нокти е се почест помеѓу женската популација. Ви нудиме едноставно решение во домашни услови. Најлесен начин

Користете црн бибер за флеки и лузни по кожата, акни и за целулит

April 20th, 2016|Категории: Здравје, Нега на тело, Совети, Убавина|

Црниот бибер и маслото од црн бибер се богати со витамини и минерали. Црниот бибер содржи витамин А кој е добар за здравјето на очите, а исто така има и голема антиоксидативна моќ.  Во црниот