Кои се придобивките од утринскиот тренинг?

October 8th, 2017|Категории: Вежби, Здравје, Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , , |

Утринскиот тренинг е одличен начин да го разбудите телото, да го забрзате метаболизмот и да добиете доза позитивна енергија која ќе ја чувствувате преку текот на целиот ден. Доколку работните обврски ви дозволуваат да вежбате наутро,

Неочекувани придобивки од вежбањето  

August 6th, 2017|Категории: Вежби, Совети, Фитнес|Теми: , , , , |

Сите знаеме дека физичката активност поволно делува на кондицијата, на тонусот на мускулите, на цврстината на коските, помага во одржување на крвниот притисокот, шеќерот во крвта и благородно дејствува на кардиоваскуларниот систем. Но, постојат неколку

Што ќе се случи со вашето тело ако секој ден се задржувате по 5 минути во позиција plank?

June 17th, 2017|Категории: Вежби, Совети, Фитнес|Теми: , , , |

Plank е одлична вежба за целото тело која навистина може да ви заштеди многу време. Можете да ја правите било каде без никаква опрема. Оваа вежба е одлична затоа што ги активира мускулите на целото

5 вежби за подобра дигестија

April 29th, 2017|Категории: Вежби, Совети, Фитнес|Теми: , , , |

Понекогаш исхрана сама по себе не е доволна за подобрување на дигестијата. Секако дека доколку се храните со свежа храна, храна богата со влакна, избегнувате рафинирани шеќери и не консумирате процесирана храна стомакот и цревата

10 минутен тренинг за цврсти и обликувани стомачни мускули

March 20th, 2017|Категории: Вежби, Фитнес|Теми: , , , , , |

Пролетното сонце е алармот кој ги активира и оние кои биле “најзаспани” за време на зимскиот период. Постојаното седење и физичката неактивност можат да направат да се чувствувате уморно и без енергија. Овој период од

5 вежби кои можете да ги правите на работното место

February 28th, 2017|Категории: Вежби, Совети, Фитнес|Теми: , , , |

Проблемите со болки во грбот и искривувања на ‘рбетот можеби порано беа карактеристични само за повозрасните, но денес се повеќе млади луѓе патат од овој проблем. Причината лежи токму во начинот на живот и тоа

7 вежби за цврст и затегнат стомак

February 12th, 2017|Категории: Вежби, Пилатес, Фитнес|Теми: , , , |

Тенката половина и цврстиот стомак се клучните елементи за женственост. За жал половината е област од телото која прва страда од нездравиот начин на живот, стресот и лошата исхрана. За да го избегнете појавувањето на „гума“ околу

Afterburn ефект: 5 вежби после кои метаболзимот ќе се забрза дури до 24 часа

December 18th, 2016|Категории: Вежби, Фитнес|

Краток но ефикасен тренинг, во продолжение 5 вежби кои ќе ви помогнат да ги обликувате мускулите и да ја зголемите издржлиоста. Овие 5 вежби имаат afterburn ефект, што значи дека после овој тренинг циркулацијата ќе

5-минутен тренинг за цврсти и тонирани раце

November 20th, 2016|Категории: Вежби, Фитнес|

Ако спаѓате во групата на личности кои се презафатени и немате многу време за рекреација, тогаш овие 5 вежби за тонирање на рацете се идеални за вас. Можете да ги правите секојдевно затоа што не

10 одлични вежби за целото тело кои можете да ги правите дома

November 6th, 2016|Категории: Вежби, Фитнес|Теми: , , |

Многу луѓе немаат доволно простор и услови да вежбаат дома, па се одлучуваат тоа да го сторат во теретана или во некој фитнес клуб, но постојат и луѓе кои немаат време или едноставно попријатно се

Видео: 5 вежби за обликување на задникот!

November 5th, 2016|Категории: Вежби, Фитнес|

"Од утре почнувам да вежбам....морам...се здебелив...и некако задникот ми е опуштен веќе..." Дали и вие спаѓате во групата на луѓе кои постојано се убедуваат себеси дека конечно од утре ќе започете со вежбање? Ако се

20 минутен високоефективен кардио тренинг

September 28th, 2016|Категории: Вежби, Фитнес|

Дали понекогаш сте се запрашале што е подобро и поефикасно, да вежбате подолго и полесно или пократко, но поинтензиво? Најновите истражувања покажуваат дека вежбање еден час не е поефикасно од вежбање половина час, особено ако

Тренинг кој согорува 400 калории за 30 минути!

August 14th, 2016|Категории: Вежби, Фитнес|

Без разлика на тоа во каква форма сте, овие едноставни трикови можат многу да ви помогнат да ја зголемите потрошувачката на калории и да го забрзате процесот на слабеење. Најлесно од се е што тренингот

Пилатес вежби со топка кои ќе го зацврстат вашето тело

June 26th, 2016|Категории: Вежби, Пилатес, Фитнес|

Вежбите со топка се одлични доколку имате проблеми со грбот. Континуирано вежбање на оваа дисциплина ќе ви помогне да постигнете подобро држење на телото, помалку болки во грбот, подобра рамнотежа и координација, подобрена сила и

Едноставни вежби за истегнување

June 23rd, 2016|Категории: Вежби, Пилатес, Фитнес|Теми: , , , , , |

Зголемување на флексибилноста, подобрено држење на телото, ослободување од стресот, спречување повреди и помалку болки во грбот после долго седење се само дел од придобивките од истегнувањето. Практикувајте го истегнувањето пред и после вежбање но,

Вежби за тонирање на нозете (видео)

June 21st, 2016|Категории: Вежби, Фитнес|

Убаво обликувани, тонирани и нозе без целулит се сон на секоја жена. Здравата исхрана и вежбањето можат вистински да помогнат да го постигнете тоа, но потребно е да бидете упорни и постојани. За оние кои

Само 5 минути дневно: Вежби за тонирање на рацете (видео)

June 20th, 2016|Категории: Вежби, Фитнес|

Вишокот на масно ткиво на рацете е проблем со кој се соочува скоро секоја жена. Масното ткиво на рацете најбавно се губи, па освен диета, потребни ќе ви бидат и вежби со кои ќе ги

Вежбајте пилатес дома (видео)

June 19th, 2016|Категории: Вежби, Пилатес, Фитнес|

Пилатесот е иновативен систем од вежби кои го активираат и телото и умот. (повеќе прочитајте тука) Тој претставува спој од вежби кои помагаат за правилно обликување и јакнење на сите мускули во телото, што не е

Зошто планкот е совршена вежба? (слики)

April 29th, 2016|Категории: Вежби, Пилатес, Фитнес|

Можеби не сте знаеле, но планкот е една од најубавите и најефикасните вежби за вашето тело. Планкот е вежба за цело тело, со посебен акцент на мускулите на абдоменот. Го зајакнува стомакот, а цврст стомак

5 вежби за тонирање на задникот и нозете кои можете да ги правите дома (слики)

April 23rd, 2016|Категории: Вежби, Пилатес, Фитнес|

Вежбањето во група е навистина позабавано, но сепак понекогаш обврските и работата не ни дозволуваат да си посветиме доволно време на себеси. Во продолжение ви нудиме 5 едноставни вежби за кои нема да ви биде