15 причини зошто треба да вежбате наутро

February 17th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Сите сме свесни дека вежбањето е неопходно за да го одржиме и менталното, но и физичкото здравје. Но, дали знаете дека утринскиот тренинг има многу повеќе придобивки отколку попладневниот? И да, сигурно помислувате, па што

20 интересни факти за Пилатесот кои можеби не ги знаете

January 6th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Пилатесот е една од најдобрите физички активности за одржување на здравјето, подвижноста на зглобовите, намалување на болките во грбот, подобрување на белодробниот капацитет и секако одржување на млад и свеж изглед. 20 интересни факти за

Како да се мотивирате да вежбате во ладните, тмурни денови?

December 16th, 2017|Категории: Здравје, Мотивација, Совети, Фитнес|

Дури и да спаѓате во групата на големи зависници од вежбање, сепак зимскиот период и ладните зимски денови навистина делуваат демотивирачки на нашето расположение и колку и да не си признаваме сепак не прават малку

Мотивациона приказна на Марија: Низ што се поминав за да стигнам таму каде што сум сега

November 11th, 2017|Категории: Мотивација, Фитнес|

Понекогаш работите навистина не одат во правец во кој сакаме, едноставно се случуваат низа негативни работи во нашите животи и ние мислиме дека тоа е крајот, дека сме ние најсреќните личности и се прашуваме што

Кои се придобивките од утринскиот тренинг?

October 8th, 2017|Категории: Вежби, Здравје, Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , , |

Утринскиот тренинг е одличен начин да го разбудите телото, да го забрзате метаболизмот и да добиете доза позитивна енергија која ќе ја чувствувате преку текот на целиот ден. Доколку работните обврски ви дозволуваат да вежбате наутро,

Што се случува со телото кога трчате 30 минути?

August 5th, 2017|Категории: Мотивација, Совети, Фитнес|Теми: , , , , |

Постојат научни докази кои потврдуваат дека трчањето го намалува нивото на лошиот холестерол во крвта, ги намалува триглицеридите, го нормализира шеќерот во крвта, но исто така го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести. Трчањето и одењето

5 вежби за утринско будење

August 2nd, 2017|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Дали енергијата и концентрацијата често ве напуштаат во текот на денот, а навечер ве мачи несоница? Тогаш утринското вежбање е прав погодок за Вас. Вежбањето наутро е најдоброто нешто што можете да му го поклоните на своето

Од анти-спортист до вљубеник во вежбањето и здравиот начин на исхрана – Бобан Костадиновски

July 4th, 2017|Категории: Мотивација, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Вежбањето и здравиот начин на живот стануваат се почесто потреба отколку само помодарство. Лошата исхрана, дебелината и физичката неактивност можат да бидат причинители на многу заболувања. Факт е дека луѓето кои вежбаат и се хранат