15 причини зошто треба да вежбате наутро

February 17th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Сите сме свесни дека вежбањето е неопходно за да го одржиме и менталното, но и физичкото здравје. Но, дали знаете дека утринскиот тренинг има многу повеќе придобивки отколку попладневниот? И да, сигурно помислувате, па што

20 интересни факти за Пилатесот кои можеби не ги знаете

January 6th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Пилатесот е една од најдобрите физички активности за одржување на здравјето, подвижноста на зглобовите, намалување на болките во грбот, подобрување на белодробниот капацитет и секако одржување на млад и свеж изглед. 20 интересни факти за

Кои се придобивките од утринскиот тренинг?

October 8th, 2017|Категории: Вежби, Здравје, Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , , |

Утринскиот тренинг е одличен начин да го разбудите телото, да го забрзате метаболизмот и да добиете доза позитивна енергија која ќе ја чувствувате преку текот на целиот ден. Доколку работните обврски ви дозволуваат да вежбате наутро,

Пилатесот и возраста: Ефективен начин да останете здрави, млади и фит

August 22nd, 2017|Категории: Здравје, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , |

Ако во младоста ни е битно да изгледаме привлечно и убаво, како што течат годините физичкиот изглед е се помалку битен и тоа што е најважно е здравјето. Најголема привилегија за повозрасните е да се

Зошто да изберете пилатес со топка?

August 19th, 2017|Категории: Пилатес, Фитнес|Теми: , , |

Пилатесот со топка е извонреден начин на тонирање на мускулите на целото тело. Разликата помеѓу обичниот пилатес на простирка и пилатесот со топка се состои во тоа што топката создава дополнителна нестабилност за време на

5 вежби за утринско будење

August 2nd, 2017|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Дали енергијата и концентрацијата често ве напуштаат во текот на денот, а навечер ве мачи несоница? Тогаш утринското вежбање е прав погодок за Вас. Вежбањето наутро е најдоброто нешто што можете да му го поклоните на своето

Предности од пилатесот: 6 причини зошто секоја жена би требало да вежба пилатес

July 16th, 2017|Категории: Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , |

Кога станува збор за пилатес, повеќето жени кои пробале знаат дека тоа е вистинската физичка активност за телото која ги активира сите мускули, ама буквално сите 😊 После добар пилатес час ќе имате болка и

7 вежби за цврст и затегнат стомак

February 12th, 2017|Категории: Вежби, Пилатес, Фитнес|Теми: , , , |

Тенката половина и цврстиот стомак се клучните елементи за женственост. За жал половината е област од телото која прва страда од нездравиот начин на живот, стресот и лошата исхрана. За да го избегнете појавувањето на „гума“ околу

Пилатес вежби со топка кои ќе го зацврстат вашето тело

June 26th, 2016|Категории: Вежби, Пилатес, Фитнес|

Вежбите со топка се одлични доколку имате проблеми со грбот. Континуирано вежбање на оваа дисциплина ќе ви помогне да постигнете подобро држење на телото, помалку болки во грбот, подобра рамнотежа и координација, подобрена сила и

Едноставни вежби за истегнување

June 23rd, 2016|Категории: Вежби, Пилатес, Фитнес|Теми: , , , , , |

Зголемување на флексибилноста, подобрено држење на телото, ослободување од стресот, спречување повреди и помалку болки во грбот после долго седење се само дел од придобивките од истегнувањето. Практикувајте го истегнувањето пред и после вежбање но,

Вежбајте пилатес дома (видео)

June 19th, 2016|Категории: Вежби, Пилатес, Фитнес|

Пилатесот е иновативен систем од вежби кои го активираат и телото и умот. (повеќе прочитајте тука) Тој претставува спој од вежби кои помагаат за правилно обликување и јакнење на сите мускули во телото, што не е

Зошто планкот е совршена вежба? (слики)

April 29th, 2016|Категории: Вежби, Пилатес, Фитнес|

Можеби не сте знаеле, но планкот е една од најубавите и најефикасните вежби за вашето тело. Планкот е вежба за цело тело, со посебен акцент на мускулите на абдоменот. Го зајакнува стомакот, а цврст стомак

5 вежби за тонирање на задникот и нозете кои можете да ги правите дома (слики)

April 23rd, 2016|Категории: Вежби, Пилатес, Фитнес|

Вежбањето во група е навистина позабавано, но сепак понекогаш обврските и работата не ни дозволуваат да си посветиме доволно време на себеси. Во продолжение ви нудиме 5 едноставни вежби за кои нема да ви биде

10 минути пилатес за будење

February 24th, 2016|Категории: Вежби, Пилатес, Фитнес|Теми: , , |

Соединувајќи вежби за мобилност, сила и дишење одбравме комбинација идеална за почеток на денот. Испробајте ги овие пилатес вежби за бистар ум, забрзан метаболизам, за враќање на рамнотежата и секако за поголема женственост. СТОМАЧНИ: Со

На што најмногу треба да внимаваме за време на вежбање

February 20th, 2016|Категории: Пилатес, Совети, Фитнес|

Вежбањето освен што го подобрува изгледот на нашето тело и ни го подобрува расположението, може многу поволно да делува и во ситации кога се соочуваме со одредени физички проблеми од типот на сколиоза, кифоза ,

Што претставува пилатесот ?

February 13th, 2016|Категории: Пилатес, Фитнес|Теми: , |

Пилатесот е фитнес метода создадена во почетокот на 20-тиот век од стана на Јозеф Пилатес, гимнастичар со грчко потекло кој живеел во Германија. За време на Втората светска војна тој создал систем на вежби чија