15 причини зошто треба да вежбате наутро

February 17th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Сите сме свесни дека вежбањето е неопходно за да го одржиме и менталното, но и физичкото здравје. Но, дали знаете дека утринскиот тренинг има многу повеќе придобивки отколку попладневниот? И да, сигурно помислувате, па што

20 интересни факти за Пилатесот кои можеби не ги знаете

January 6th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Пилатесот е една од најдобрите физички активности за одржување на здравјето, подвижноста на зглобовите, намалување на болките во грбот, подобрување на белодробниот капацитет и секако одржување на млад и свеж изглед. 20 интересни факти за

Како да се мотивирате да вежбате во ладните, тмурни денови?

December 16th, 2017|Категории: Здравје, Мотивација, Совети, Фитнес|

Дури и да спаѓате во групата на големи зависници од вежбање, сепак зимскиот период и ладните зимски денови навистина делуваат демотивирачки на нашето расположение и колку и да не си признаваме сепак не прават малку

Што задолжително треба да правите после секој тренинг?

October 14th, 2017|Категории: Здравје, Совети, Фитнес|Теми: , , , |

Фазата на ладење и истегнување е една од најважните фази после секој тренинг и токму од тој дел зависи колку брзо вашите мускули ќе се регенерираат и ќе бидат подготвени за следниот тренинг. Без разлика

Кои се придобивките од утринскиот тренинг?

October 8th, 2017|Категории: Вежби, Здравје, Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , , |

Утринскиот тренинг е одличен начин да го разбудите телото, да го забрзате метаболизмот и да добиете доза позитивна енергија која ќе ја чувствувате преку текот на целиот ден. Доколку работните обврски ви дозволуваат да вежбате наутро,

Аеробик: Забавно вежбање кое ги топи килограмите и ве прави посреќни

August 27th, 2017|Категории: Аеробик, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , |

Што претставува аеробното вежбање? Аеробното вежбање подразбира било каква телесна активност при која се користат големите мускулни групи и која може да се изведува подолго време. Примери за аеробна активност се: пливање, трчање, возење велосипед,

Пилатесот и возраста: Ефективен начин да останете здрави, млади и фит

August 22nd, 2017|Категории: Здравје, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , |

Ако во младоста ни е битно да изгледаме привлечно и убаво, како што течат годините физичкиот изглед е се помалку битен и тоа што е најважно е здравјето. Најголема привилегија за повозрасните е да се

Здрава салата за регенерација на мускулите после вежбање

August 20th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Храната претставува гориво за нашиот организам, така што особено е важно каков оброк ќе внесеме во периодот кога доаѓа до опоравување на телото после вежбање. Тоа се случува 1-3 часа после физичка активност. Најважно е

Неочекувани придобивки од вежбањето  

August 6th, 2017|Категории: Вежби, Совети, Фитнес|Теми: , , , , |

Сите знаеме дека физичката активност поволно делува на кондицијата, на тонусот на мускулите, на цврстината на коските, помага во одржување на крвниот притисокот, шеќерот во крвта и благородно дејствува на кардиоваскуларниот систем. Но, постојат неколку

Што се случува со телото кога трчате 30 минути?

August 5th, 2017|Категории: Мотивација, Совети, Фитнес|Теми: , , , , |

Постојат научни докази кои потврдуваат дека трчањето го намалува нивото на лошиот холестерол во крвта, ги намалува триглицеридите, го нормализира шеќерот во крвта, но исто така го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести. Трчањето и одењето

5 вежби за утринско будење

August 2nd, 2017|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Дали енергијата и концентрацијата често ве напуштаат во текот на денот, а навечер ве мачи несоница? Тогаш утринското вежбање е прав погодок за Вас. Вежбањето наутро е најдоброто нешто што можете да му го поклоните на своето

5 причини зошто да продолжите да вежбате и преку лето

July 23rd, 2017|Категории: Здравје, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

За време на летото, многу луѓе одлучуваат да ја редуцираат физичка активност со изговор дека е навистина многу топло и не е добро да се вежба. Но, сепак ако сте во групата на луѓе кои

Предности од пилатесот: 6 причини зошто секоја жена би требало да вежба пилатес

July 16th, 2017|Категории: Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , |

Кога станува збор за пилатес, повеќето жени кои пробале знаат дека тоа е вистинската физичка активност за телото која ги активира сите мускули, ама буквално сите 😊 После добар пилатес час ќе имате болка и

Зошто трчањето е најефикасно за слабеење

July 8th, 2017|Категории: Совети, Фитнес|Теми: , , , , |

Трчањето е еден од најпопуларните начини на вежбање во последните неколку години. Тоа е една од најдобрите активности за слабеење, но освен тоа трчањето има и многу други бројни бенефити за здравјето. Постојат неколку различни

Што ќе се случи со вашето тело ако секој ден се задржувате по 5 минути во позиција plank?

June 17th, 2017|Категории: Вежби, Совети, Фитнес|Теми: , , , |

Plank е одлична вежба за целото тело која навистина може да ви заштеди многу време. Можете да ја правите било каде без никаква опрема. Оваа вежба е одлична затоа што ги активира мускулите на целото

Зошто слабеењето без физичка активност е неуспешно?

April 30th, 2017|Категории: Здравје, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , , |

Одржувањето на идеална телесна тежина има значајно влијание врз вашето здравје. Никогаш не започнувајте некоја популарна диета која ветува голем губиток на килограми, доколку таа диета не вклучува физичка активност. Кога имате идеална телесна тежина

5 вежби за подобра дигестија

April 29th, 2017|Категории: Вежби, Совети, Фитнес|Теми: , , , |

Понекогаш исхрана сама по себе не е доволна за подобрување на дигестијата. Секако дека доколку се храните со свежа храна, храна богата со влакна, избегнувате рафинирани шеќери и не консумирате процесирана храна стомакот и цревата

Дали ги правите овие 5 грешки пред трчање?

April 29th, 2017|Категории: Настани, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , , |

Во пресрет на најголемиот спортски настан во Скопје – Скопскиот маратон, подготвивме интересен текст за можните грешки кои можеби ги правите пред трчање. Се подготвувате за трка, полумаратон или маратон, трка на 5 km или

9 причини зошто да започнете да трчате

March 6th, 2017|Категории: Здравје, Совети, Фитнес|Теми: , , |

Трчањето е совршен и бесплатен начин да изгледате и да се чувствувате добро. Не ви е потребна специјална опрема или место за тренирање. Доволно се пар добри патики и малку упорност. Трчањето е корисно и

5 вежби кои можете да ги правите на работното место

February 28th, 2017|Категории: Вежби, Совети, Фитнес|Теми: , , , |

Проблемите со болки во грбот и искривувања на ‘рбетот можеби порано беа карактеристични само за повозрасните, но денес се повеќе млади луѓе патат од овој проблем. Причината лежи токму во начинот на живот и тоа