Чоколаден чиа пудинг

Споделете со пријателите

Чоко-чиа пудинг е совршена варијанта за здрав десерт или пак за здрав појадок и почеток на денот. Се подготвува многу брзо и едноставно и претставува една богата ризинца на хранливи состојки.

Интересни факти за чиа семето:

  • чиа семето содржи 8 х повеќе Омега-3 од лосос
  • 30% повеќе антиоксиданти од капина
  • 25% повеќе влакна од ленено семе
  • 5 х повеќе калциум од млеко.

Потребни состојки:

  • 3 лажици чиа семе
  • 1 лажичка какао
  • 1 лажица мед
  • 3 лажици мелени лешници
  • околу 100 ml млака вода.

Начин на подготовка:

Сите состојки ги мешаме во чаша или тегличка и полека ја додаваме водата. Оставаме да отстои околу 2 часа, време кое е потребно чиа семето да ја впие водата и да пушти слузи (исто така можете пудингот да го направите и навечер и да го оставите во фрижидер за следниот ден).

На здравје!

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистар по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *