Чоколаден јогурт – балансиран појадок за енергичен ден

Споделете со пријателите

Совршен спој на хранливи состојки и нутритиенти потребни за одличен старт на енергичен ден.

Овој појадок во чаша е многу практичен и се подготвува за помалку од 1 минути и што е најдобро можете да го спакувате и да си го земете со вас на работа или каде и да одите.

Потреби состојки:

 • 30 g непечени индиски ореви (претходно кратко киснати во вода)
 • 1 банана
 • 1 чаша Баланс+ јогурт
 • 1 лажица кокосови трошки
 • 1 лажичка ленено семе
 • 1 лажичка какао
 • 1 лажичка рогач (опционално, не мора).

Начин на подготовка:

Сите состојки ставете ги в блендер и мешајте дури не добиете хомогена смеса.

Ќе добиете густ и многу вкусен чоколаден јогурт кој е одличен за оние денови кога брзате наутро и немате време за подготовка на оброк.

Нутритивни вредности:

 • 439 калории
 • 56.2 јаглехидрати
 • 19.1 масти
 • 15.6 протеини
 • 10.7 растителни влакна (40% од дневен препорачан внес)

На здравје!

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистeр по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *