Здрав појадок за секој ден: Crunchy мусли со домашен овошен јогурт

Денот се познава по утрото и затоа најдобро е секогаш да го започнеме со здрав и нутритивно богат појадок кој ќе не обезбеди со потребните нутритиенти  и ќе ни даде енергија.

Нашиот предлог за брз, здрав и нутритивно богат појадок е чинија Crunchy мусли со тропско овошје и  домашен овошен јогурт. Рецептот е во продолжение.

Потребни состојки:

Начин на подготовка:

Најпрвин во блендер го подготвуваме овошниот јогурт и заедно ги блендираме бананата, замрзнатите малини и јогуртот.

5 лажици crunchy мусли со тропско овошје ставаме во чинија и ги потопуваме со претходно подготвениот овошен јогурт.

На крај декорираме по желба. Ние користевме зрна замрзната аронија, чиа семе, ленено семе и кокосови трошки.

Уживајте во утрото!

Драгана Младеновска

Магистер по фармација, Аеробик и Пилатес инструктор. Зависник од здрава исхрана и експериментирање во кујната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *