Енергетски чоколадни коцки

Споделете со пријателите

Крцкави, чоколадни и неодоливи, овие чоколадни коцки ќе ве освојат со сигурност. Одличен здрав десерт да го изненадите целото семејство.

Една коцка содржи 138.4 калории, 10.8 g јаглехидрати, 9.5 g масти и 2.8 g протеини.

Потребни состојки (за 25 коцки):

  • 180 g овесни снегулки
  • 60 g сува брусница 
  • 75 g мелени бадеми
  • 20 g кокосови трошки
  • многу малку сол
  • ванила (по желба)
  • 120 g путер од кикиритки
  • 2 лажици кокосово масло 
  • 4 лажици малтекс мед
  • 100 g темно чоколадо.

Начин на подготовка:

Погледнете го нашето видео.

На здравје!

 

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистар по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *