Интегрална проја со палента и ‘ржано брашнo

Нема да зажалите ако ја направите, совршенство е!!!

Се подготвува брзо и многу едноставно, а ќе имате одличен појадок за цело семејство. Може да ја направите и за гости, затоа што е лесна и брза, а сигурно ќе ги воодушевите.

Состојки:

  • 1 чаша палента
  • 1 чаша интегрално ‘ржано брашно
  • многу малку сода бикарбона
  • 4 лажици кисело млеко
  • 2 јајца
  • ½ чаша маслиново масло
  • малку обарен спанаќ или блитва (опционално)
  • јас ставив и многу малку сирење и малку сланина (за арома)
  • за одозгора малку сусам.

Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки заедно и ставете во плех за печење кој претходно сте го премачкале со масло или пак сте го обложиле со хартија за печење.

Се пече околу 15 минути на 180°С, кога ќе биде готова оставете ја во топла рерна да се подизлади.

Од оваа количина ќе добиете 16 парчиња, не премногу големи.

Вкусот е неверојатен!

Сликите се толку прекрасни благодарение на Емилија Маневска.

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистар по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *