Интегрални вафли со диет џем од јагоди

Одличен предлог за вкусен и здрав десерт за целото семејство. Овие интегрални вафли се навистина неодоливи, а се подготвуваат едноставно и брзо.

Искористете го викендот за да ги изненадите најбиските! Одлични се и за намалите, сигурно ќе ги освоите ште со првото залче!

Потребни состојки (за околу 22 вафли):

Начин на подготовка:

Сите состојки освен џемот ги мешаме заедно во длабок сад со миксер. Потребно е да се добие густа и хомогена смеса.

Вафлите ги печеме на загреан тостер.

На крај ги премачкуваме со диет џеотм од јагоди и декорираме со овошје по желба.

Нутритивни вредности по парче (вкупно 22 парчиња):

74.63 калории, 13.63 g јаглехидрати, 1.3 g масти и 2.72 g протеини.

Начинот на подготовка, можете да го погледнете и на видеото подолу.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=4xFKRu4CX4Q[/embedyt]

Драгана Младеновска

Магистер по фармација, Аеробик и Пилатес инструктор. Зависник од здрава исхрана и експериментирање во кујната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *