Кифлички од интегрално брашно и џем од кајсии

Ако сте љубители на кифлички и тесто, ова е одличен рецепт во здрава варијанта – кифлички подготвени од интегрално брашно.

Овие кифлички се одлични за појадок, 2 од нив во комбинација со чаша млеко се доволни за да ви ги задоволат нутритивните потреби за макро и микро нутритиенти за појадок.

Нутритивни вредности по кифличка:

123.4 калории, 16.7 g јаглехидрати, 5.4 g масти и 3.1 g протеини.

Потребни состојки (за 20 кифлички):

Начин на подготовка:

Најпрвин го подготвуваме квасецот, го раствораме со малку вода и додаваме прстофат шеќер и оставаме 10-тина минути да се направат меурчиња.

Потоа интегралното брашно го ставаме во длабок сад и во него го додаваме прашокот за пециво. Мешаме убаво и на средината правиме дупче во кое го истураме веќе подготвениот квасец. Во садот со брашното и квасецот ги додаваме и стопениот путер, јајцето и раствореното кокосово млеко. Мешаме убаво првин со лажица, а потоа месиме со раце. Формираме големо топче од смесата и оставаме на топло да стаса, околу 30-тина минути.

Потоа со сукало го размесуваме во тенка кора, па од кората сечеме триаголници кои ги мачкаме со диет џем од кајсии (можете да си подготвите и сами домашен џем од малини или јагоди – рецепт). На крај завиткуваме и ставаме во плех на хартија за печење.

Секоја кифличка ја премачкуваме со жолчка од јајце и печеме во загреаната рерна на 180°С околу 15-20 минути.

Уживајте!!!

Можеби ќе ве интересира: Интегрално банана лепче со сува брусница

Повеќе идеи за здрави рецепти, пронајдете тука.

Драгана Младеновска

Магистер по фармација, Аеробик и Пилатес инструктор. Зависник од здрава исхрана и експериментирање во кујната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *