Летна салата со наут

Споделете со пријателите

Одличен предлог за вкусен ручек или вечера. Наутот е извонредна намирница која е полна со протеини.

Во 100 g наут има дури 20 g протеини и 1/3 од дневните потреби за магнезиум и железо.

Потребни состојки:

  • 100 g варен наут (можете и од конзерва, иако подобро е сами да го сварите)
  • 1 краставица
  • 1 домат
  • ½ главица црвен кромид
  • малку магдонос
  • 1 лажица маслиново масло
  • сок од половина лимон
  • сол и црн бибер (по желба).

Начин на подготовка:

Помешајте ги сите состојки и уживајте во свежиот и хранлив оброк!

Добар апетит!

Можеби ќе ве интересира:

Вкусни мафини од наут и зеленчуци

Хумус: најздравиот деликатесен намаз

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистар по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *