Предлог за здрав посен ручек: Снегулки од хељда со зеленчук и семиња

Количината на намирници одговара за една голема порција или две помали. Овој оброк содржи 814 калории, 109 g јаглехидрати, 34 g масти и 22.7 g протеини. Бројот на протеини во овој оброк задоволува 50% од дневните потреби за протеини.

Потребни состојки:

Начин на подготовка:

Снегулките од хељда, заедно со водата и малку сол ги вариме многу кратко на тивок оган. Доколку имате малку повеќе време, можете само да ги потопите во вода и да ги оставите да ја впијат водата.

Во тавче на оган го ставаме маслиновото масло и кратко го запржуваме кромидот, златниот микс и спанаќот.

На крај во зеленчуковата мешавина ги додаваме снегулките од хељда, сончогледот и интегралниот сусам. Зачинуваме по сопствен вкус. Ние користевме малку хималајска сол, црн бибер и оригано.

Добар апетит!

Драгана Младеновска

Магистер по фармација, Аеробик и Пилатес инструктор. Зависник од здрава исхрана и експериментирање во кујната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *