Посни сникерс барови

Никој не би одолеал на сникерс, но секој би се замислил за празните калории кои ќе ги внесе со само едно чоколатце.

За да немате грижа на совест имаме одличен рецепт за подготовка на домашни, здрави, но и посни сникерс барови.

Функционалност: посно, GMO free, diet, lactose free. 

Количината на намирници е доволна за 10 парчиња/барови.

Еден сникерс бар содржи 375 калории, 34.8 g јаглехидрати, 24.3 g масти и 10.6 g протеини.

Потребни состојки :

за кората:

за карамел филот:

  • 200 g киснати во вода урми
  • 2 лажици путер од кикиритки
  • 150 g несолени сникерс кикиритки (кратко запечени и мелени)

за чоколадниот прелив:

  • 100 g темно чоколадо со минимум 70% какао
  • 50 g несолени сникерс кикиритки (за одозгора).

Начинот на подготовка:

Начинот на подготовка погледнете го на нашето видео подолу:

Драгана Младеновска

Магистер по фармација, Аеробик и Пилатес инструктор. Зависник од здрава исхрана и експериментирање во кујната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *