Направете сами: Природен лосион за проширени пори

Негувана, сјајна и убава кожа е нешто на кое никој не останува имун. Негата на кожата е секојдневие за сите, а проблемите со акни, проширени пори, брчки и сл. се се почести.

Како да го одржите здравјето на кожата на природен начин и со природни препрати?

Доколку имате проблеми со проширени пори споделуваме со вас стар и проверен рецепт за подготовка на едноставен лосион кој може да ви помогне да го елиминирате проблемот со порите.

Потребни состојки:

  • 15 g лист од рузмарин
  • 10 g мјачина душичка
  • 500 ml дестилирана вода.

Начин на подготовка:

Рузмаринот и мајчината душичка се потопуваат во дестилираната вода и се оставаат преку ноќ. Следното утро ставете ги билките и водата да оган да зовријат и оставете потоа да се олади. На крај процедете и ставете го лосионот во стаклено шишенце.

Чувајте го на темно и ладно место!

Начин на употреба:

После миењето на лицето наутро и навечер тампонирајте го со лосионот. За оптимални ефекти потребна е подолготрајна употреба.

Можеби ќе ве интересира:

Направете сами: Лосион за избледување на пеги на лицето

Домашен пилинг за лице

Хранлива маска за лице

Драгана Младеновска

Магистер по фармација, Аеробик и Пилатес инструктор. Зависник од здрава исхрана и експериментирање во кујната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *