Ледено уживање: сладолед со јогурт и јагоди

Споделете со пријателите

Омилена освежувачка комбинација за најбрз леден десерт ми е јогурт и овошје.

За подготовка на овој сладолед ви требаат 3 минути, доколку не го сметаме времето потребно за замрзнување. Јас користам силиконски калапи за сладолед на стапче, но можете да го ставите и во силиконски калапи за мафини. Кога немав вакви калапи за сладолед ги користев тие од мафините. Од количината напишана подолу јад добив 4 сладоледи.

Потребни состојки:

  • 1 банана
  • 150 ml Баланс+ јогурт
  • 150 g јагоди
  • 2 лажици мелени лешници (може и путер од лешници).

Начин на подготовка:

Ставете се во блендер и потоа само ставете ја смесата во калапчињата. Оставете го сладледот во замрзнувач минимум 2 часа.

За декорација направив домашно црно чоколадо.

Измешав 1 лажица какао, 2 лажици кокосово масло и 1 лажица мед. На пареа ја соединив смесата и ставив врз сладоледите.

Дополнително наросив и малку мелени лешници.

Не можам да опишам колку освежува и хидрира.

На здравје!

Драгана Младеновска

Аеробик и пилатес инструктор, Сопственик на FitLife Fitness Studio, Магистар по фармација и диететика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *