11 придобивки од трчањето

March 22nd, 2018|Категории: Здравје, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Трчањето е совршен и бесплатен начин да изгледате и да се чувствувате добро. Не ви е потребна специјална опрема или место за тренирање. Доволно се пар добри патики и малку упорност. Трчањето е корисно и

15 причини зошто треба да вежбате наутро

February 17th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Сите сме свесни дека вежбањето е неопходно за да го одржиме и менталното, но и физичкото здравје. Но, дали знаете дека утринскиот тренинг има многу повеќе придобивки отколку попладневниот? И да, сигурно помислувате, па што

20 интересни факти за Пилатесот кои можеби не ги знаете

January 6th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Пилатесот е една од најдобрите физички активности за одржување на здравјето, подвижноста на зглобовите, намалување на болките во грбот, подобрување на белодробниот капацитет и секако одржување на млад и свеж изглед. 20 интересни факти за

Што задолжително треба да правите после секој тренинг?

October 14th, 2017|Категории: Здравје, Совети, Фитнес|Теми: , , , |

Фазата на ладење и истегнување е една од најважните фази после секој тренинг и токму од тој дел зависи колку брзо вашите мускули ќе се регенерираат и ќе бидат подготвени за следниот тренинг. Без разлика

Кои се придобивките од утринскиот тренинг?

October 8th, 2017|Категории: Вежби, Здравје, Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , , |

Утринскиот тренинг е одличен начин да го разбудите телото, да го забрзате метаболизмот и да добиете доза позитивна енергија која ќе ја чувствувате преку текот на целиот ден. Доколку работните обврски ви дозволуваат да вежбате наутро,

Викенд одбележан во духот на здравјето, фитнесот и велнесот!

September 26th, 2017|Категории: Настани, Фитнес|Теми: , , , , |

По големата најава за третото издание на HFW Expo, може да кажеме дека овој викенд, во Градскиот парк, на терените Работнички, поминавме два убави сончеви дена во духот на здравите навики, фитнесот и велнесот! Трета

Гратис влезници за најголемиот настан за здрав животен стил – Health, Fitness & Wellness Expo 2017

September 20th, 2017|Категории: Настани, Фитнес|Теми: , , , |

Ситно броиме до третото издание на Health, Fitness & Wellness Expo, кој ќе се одржува овој викенд, 23-24ти септември, во Градскиот парк во Скопје, на терените Работнички. Бидјеќи интересот за настанот е огромен, сакаме нашите

Дознајте што се ќе се случува на третото издание на Health, Fitness & Wellness Expo!

September 12th, 2017|Категории: Настани, Фитнес|Теми: , , , , |

Веќе ги најавивме новите датуми 23-24 септември и новата локација – Градски парк, терени Работнички, па време е да дознаете што се’ ќе се случува на третото издание на Health, Fitness & Wellness Expo! Оваа

Трето издание на HFW Expo во септември!

September 5th, 2017|Категории: Настани, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Септември е месецот со кој започнува сезоната на нови почетоци, прифаќање на нови здрави навики, започнување со спортска активност, правилна исхрана, нови методи за релаксација, грижа за здравјето и изгледот, кои потоа се трудиме да

Аеробик: Забавно вежбање кое ги топи килограмите и ве прави посреќни

August 27th, 2017|Категории: Аеробик, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , |

Што претставува аеробното вежбање? Аеробното вежбање подразбира било каква телесна активност при која се користат големите мускулни групи и која може да се изведува подолго време. Примери за аеробна активност се: пливање, трчање, возење велосипед,

Пилатесот и возраста: Ефективен начин да останете здрави, млади и фит

August 22nd, 2017|Категории: Здравје, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , |

Ако во младоста ни е битно да изгледаме привлечно и убаво, како што течат годините физичкиот изглед е се помалку битен и тоа што е најважно е здравјето. Најголема привилегија за повозрасните е да се

Здрава салата за регенерација на мускулите после вежбање

August 20th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Храната претставува гориво за нашиот организам, така што особено е важно каков оброк ќе внесеме во периодот кога доаѓа до опоравување на телото после вежбање. Тоа се случува 1-3 часа после физичка активност. Најважно е

Зошто да изберете пилатес со топка?

August 19th, 2017|Категории: Пилатес, Фитнес|Теми: , , |

Пилатесот со топка е извонреден начин на тонирање на мускулите на целото тело. Разликата помеѓу обичниот пилатес на простирка и пилатесот со топка се состои во тоа што топката создава дополнителна нестабилност за време на

Неочекувани придобивки од вежбањето  

August 6th, 2017|Категории: Вежби, Совети, Фитнес|Теми: , , , , |

Сите знаеме дека физичката активност поволно делува на кондицијата, на тонусот на мускулите, на цврстината на коските, помага во одржување на крвниот притисокот, шеќерот во крвта и благородно дејствува на кардиоваскуларниот систем. Но, постојат неколку

Што се случува со телото кога трчате 30 минути?

August 5th, 2017|Категории: Мотивација, Совети, Фитнес|Теми: , , , , |

Постојат научни докази кои потврдуваат дека трчањето го намалува нивото на лошиот холестерол во крвта, ги намалува триглицеридите, го нормализира шеќерот во крвта, но исто така го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести. Трчањето и одењето

5 вежби за утринско будење

August 2nd, 2017|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Дали енергијата и концентрацијата често ве напуштаат во текот на денот, а навечер ве мачи несоница? Тогаш утринското вежбање е прав погодок за Вас. Вежбањето наутро е најдоброто нешто што можете да му го поклоните на своето

5 причини зошто да продолжите да вежбате и преку лето

July 23rd, 2017|Категории: Здравје, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

За време на летото, многу луѓе одлучуваат да ја редуцираат физичка активност со изговор дека е навистина многу топло и не е добро да се вежба. Но, сепак ако сте во групата на луѓе кои

Како да го направите здравиот начин на исхрана и вежбањето животен стил (20 основни правила)

July 19th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , , , |

Поставувањето на строги правила во секојдневното живеење е навистина тешко и скоро никогаш не завршува со убав резултат, затоа што кога-тогаш искушенијата надвладуваат. Многу е лесно од страна да сугерираме како треба некој да се

Предности од пилатесот: 6 причини зошто секоја жена би требало да вежба пилатес

July 16th, 2017|Категории: Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , |

Кога станува збор за пилатес, повеќето жени кои пробале знаат дека тоа е вистинската физичка активност за телото која ги активира сите мускули, ама буквално сите 😊 После добар пилатес час ќе имате болка и

Зошто трчањето е најефикасно за слабеење

July 8th, 2017|Категории: Совети, Фитнес|Теми: , , , , |

Трчањето е еден од најпопуларните начини на вежбање во последните неколку години. Тоа е една од најдобрите активности за слабеење, но освен тоа трчањето има и многу други бројни бенефити за здравјето. Постојат неколку различни