11 придобивки од трчањето

March 22nd, 2018|Категории: Здравје, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Трчањето е совршен и бесплатен начин да изгледате и да се чувствувате добро. Не ви е потребна специјална опрема или место за тренирање. Доволно се пар добри патики и малку упорност. Трчањето е корисно и

15 причини зошто треба да вежбате наутро

February 17th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Сите сме свесни дека вежбањето е неопходно за да го одржиме и менталното, но и физичкото здравје. Но, дали знаете дека утринскиот тренинг има многу повеќе придобивки отколку попладневниот? И да, сигурно помислувате, па што

20 интересни факти за Пилатесот кои можеби не ги знаете

January 6th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Пилатесот е една од најдобрите физички активности за одржување на здравјето, подвижноста на зглобовите, намалување на болките во грбот, подобрување на белодробниот капацитет и секако одржување на млад и свеж изглед. 20 интересни факти за

Кои се придобивките од утринскиот тренинг?

October 8th, 2017|Категории: Вежби, Здравје, Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , , |

Утринскиот тренинг е одличен начин да го разбудите телото, да го забрзате метаболизмот и да добиете доза позитивна енергија која ќе ја чувствувате преку текот на целиот ден. Доколку работните обврски ви дозволуваат да вежбате наутро,

Аеробик: Забавно вежбање кое ги топи килограмите и ве прави посреќни

August 27th, 2017|Категории: Аеробик, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , |

Што претставува аеробното вежбање? Аеробното вежбање подразбира било каква телесна активност при која се користат големите мускулни групи и која може да се изведува подолго време. Примери за аеробна активност се: пливање, трчање, возење велосипед,

Пилатесот и возраста: Ефективен начин да останете здрави, млади и фит

August 22nd, 2017|Категории: Здравје, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , |

Ако во младоста ни е битно да изгледаме привлечно и убаво, како што течат годините физичкиот изглед е се помалку битен и тоа што е најважно е здравјето. Најголема привилегија за повозрасните е да се

Неочекувани придобивки од вежбањето  

August 6th, 2017|Категории: Вежби, Совети, Фитнес|Теми: , , , , |

Сите знаеме дека физичката активност поволно делува на кондицијата, на тонусот на мускулите, на цврстината на коските, помага во одржување на крвниот притисокот, шеќерот во крвта и благородно дејствува на кардиоваскуларниот систем. Но, постојат неколку

5 вежби за утринско будење

August 2nd, 2017|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Дали енергијата и концентрацијата често ве напуштаат во текот на денот, а навечер ве мачи несоница? Тогаш утринското вежбање е прав погодок за Вас. Вежбањето наутро е најдоброто нешто што можете да му го поклоните на своето

5 причини зошто да продолжите да вежбате и преку лето

July 23rd, 2017|Категории: Здравје, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

За време на летото, многу луѓе одлучуваат да ја редуцираат физичка активност со изговор дека е навистина многу топло и не е добро да се вежба. Но, сепак ако сте во групата на луѓе кои

Како да го направите здравиот начин на исхрана и вежбањето животен стил (20 основни правила)

July 19th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , , , |

Поставувањето на строги правила во секојдневното живеење е навистина тешко и скоро никогаш не завршува со убав резултат, затоа што кога-тогаш искушенијата надвладуваат. Многу е лесно од страна да сугерираме како треба некој да се

Предности од пилатесот: 6 причини зошто секоја жена би требало да вежба пилатес

July 16th, 2017|Категории: Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , |

Кога станува збор за пилатес, повеќето жени кои пробале знаат дека тоа е вистинската физичка активност за телото која ги активира сите мускули, ама буквално сите 😊 После добар пилатес час ќе имате болка и

5 вежби за подобра дигестија

April 29th, 2017|Категории: Вежби, Совети, Фитнес|Теми: , , , |

Понекогаш исхрана сама по себе не е доволна за подобрување на дигестијата. Секако дека доколку се храните со свежа храна, храна богата со влакна, избегнувате рафинирани шеќери и не консумирате процесирана храна стомакот и цревата

10 минутен тренинг за цврсти и обликувани стомачни мускули

March 20th, 2017|Категории: Вежби, Фитнес|Теми: , , , , , |

Пролетното сонце е алармот кој ги активира и оние кои биле “најзаспани” за време на зимскиот период. Постојаното седење и физичката неактивност можат да направат да се чувствувате уморно и без енергија. Овој период од

Зошто возењето велосипед треба да биде дел од вашето секојдневие?

May 25th, 2016|Категории: Здравје|Теми: , , , |

Возењето велосипед станува сѐ попопуларно кај нас, но и во светски рамки. Одлична активност која не само што придонесува за добро здравје, туку е одлично превозно средство за исполнување на секојдневните обврски. Зошто велосипедот треба