Напитоци за пролетна детоксикација и прочистување на телото

March 17th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Разбудете го телото со напиток кој ви даде енергија, ќе ви ги отвори очите на здрав начин, ќе ве наполни со нутритиенти и секако ќе ви помогне да го прочистите телото од токсини. Имаме 3

Детокс смути за зајакнување на имунитетот

March 13th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Направете го првилниот избор и започнете го денот со чаша полна здравје, нутритиенти и многу антиоксиданти. Ова смути не само што на здрав начин ќе го разбуди вашиот дигестивен тракт, туку и ќе ви помогне

Чоколадно енергетско смути

January 10th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Вкусно и здраво смути за одличен почеток на денот, чаша полна со витамини, минерали и многу антиоксиданси. Потребни состојки: 1 банана ½ авокадо 1 лажичка чиа семе (Vitalia) 1 лажичка ленено семе (Vitalia) 1 лажичка

10 правила за тридневна детоксикација после празниците

January 7th, 2018|Категории: Детоксикација, Здравје, Исхрана, Предизвици, Слабеење, Совети|Теми: , , , , , , , |

Полна трпеза, многу храна, кифлички, руска салата, сарми, многу слатки, алкохол....и уште што ли не... Но, еве готово е празниците ќе завршат, но како после сето тоа јадење да се вратите во форма? Празниците будат

Детокс напиток кој согорува масти и го забрзува метаболизмот

January 1st, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти, Слабеење, Совети|Теми: , , , , , , , , |

Комбинацијата на овие состојки е одбрана така за да ви помогне во забрзување на топењето на масното ткиво и забрзување на метаболизмот. Потребни состојки за детокс напиток: 1 лажичка цимет 2 лажички јаболков оцет 1

Чаеви кои го помагаат слабеењето

December 30th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , |

Чаевите во целина поволно влијаат на општото здравје, а некои одредени типови на чаеви имаат специфично дејство и успешно се користат за одредени заболувања или пак за слабеење. Чаевите се водени екстракти на различни билки

7 намирници кои можете да ги јадете во неограничени количини без страв од дебелеење

December 8th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Иако сите многу добро знаеме дека грицкањето меѓу оброците е причината за внес на повеќе калории од колку што ни се потребни, сепак многу е тешко да се контролираме и најчесто сите запаѓаме во искушенија

Намалете ја зависноста од шеќерот пред да започнат празниците

December 8th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, совети|Теми: , , , , |

Како да се ослободите од зависноста од шеќерот? Знаеме дека едвај ги чекате божиќните празници. Поради одморот од работа, но секако и поради вкусната храна. И секако си помислувате дека баш сега не е време да се откажувате

Како да ја намалете инфламацијата во вашето тело и да се заштитите од најопасните болести на денешницата?

November 26th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Што претставува инфламацијата во телото? Постојат два вида на инфламација кои се случуваат во телото. Акутна инфламација е дел од приордниот процес на заздравување на телото. Настанува кога телото е нападнато од надворешни организми и

Зошто хроно исхраната е толку ефикасна?

October 7th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Слабеење, Совети, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Диета како диета, самиот збор звучи застрашувачки, а многу често и демотивирачки. Иако диета не значи гладување и “измачување”, сепак многу луѓе тој збор ги асоцира токму на тоа. Сведоци сме дека во последната година,

Предлог за здрав ручек: Интегрални такос со лосос и зеленчук

October 1st, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Овој предлог за ручек е за оние денови кога ви се брза и сакате ручекот да биде здрав, вкусен, но да не ви одземе многу време. Интегралните тортиљи за подготовка на такос можете да ги

Здрав рецепт за подготовка на домашно оризово млеко

September 1st, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Можеби ако сте алергични на лактоза, ова е совршеното млеко за вас. Но сепак и да не сте, оризвото млеко е одлично да го додадете во своето кафе или пак да го искористите за подготовка

Ќофтиња од азуки грав

August 2nd, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Ако немате идеја за ручек, ние имаме одличен предлог – Ќофтиња од азуки грав. Одлични се во комбинација со динстан зеленчук. Потребни состојки: 1 чаша сварен азуки грав 2 јајца ½ тиквичка 1 главица кромид

Смути за здрав дигестивен систем

June 25th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Одличен начин да го разбудите дигестивниот систем и да го започнете денот со свеж појадок. Можете да го подготвите и да го земете со вас на работа. За подготовка потребни ви се само 5 минути.

Варена овесна каша со рогач

June 17th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

За овесната каша веќе имавме многу постови и знаеме дека е одличен избор за појадок. Полна е со многу нерастворливи растителни влакна кои го подобруваат варењето и го помагаат празнењето на цревата. Доброто со овесната

З дневен план за детоксикација од шеќери

May 27th, 2017|Категории: Детоксикација, Здравје, Исхрана, Предизвици, Совети|Теми: , , , , , , |

Дали понекогаш сте размислиле малку подлабоко во која мера храната што ја јадеме влијае на здравјето, убавината и на тоа како се чувствуваме? Исхраната е клучот до оптимално здравје, убава кожа, свеж изглед и енергија.

Хроно вечера: Омлет од белки и зеленчук

May 15th, 2017|Категории: вечера, Исхрана, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , |

Одличен предлог за вкусна вечера доколку сте на хроно исхрана. Бидејќи за вечера е дозволено да јадете посно месо, бела риба, печурки или белки во комбинација со зеленчук, изборот е малку поограничен. Но, сепак постојат

Ѓумбир и мед за пролетно чистење и јакнење на организмот

May 13th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Мешавина од мед и ѓумбир која можете да ја подготвите сами. Ќе ви помогне да го подобрите варењето, да го исчистите и детоксицирате организмот и да го зајакнете имунитетот со што ќе ги превенирате пролетните

За енергија и ревитализација: Зелен утрински напиток од целер и краставица

May 6th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, Слабеење|Теми: , , , , , , , |

Тајната за убавиот и свеж изглед не се крие само во скапоцените и скапи козметички препрати, туку и во начинот на исхрана и намирнците кои постојано ги внесувате. Овој зелен напиток го чува вашето здравје,

7 намирници кои не треба да ги консумирате доколку сакате да ослабете

May 1st, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , , |

Храната која ја внесуваме има големо влијание врз тежината. Некои намирници како свежо овошје и зеленчук, месо, кокосово масло и јајца можат да ви помогнат доколку сакате да намалите килограми. Процесираната храна и рафинираните шеќери