Интегрални хроно мафини со спанаќ, печурки и семиња

March 17th, 2018|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , , , |

Овие мафини можете да си ги подготвите во сабота или недела и да си имате готов хроно појадок за цела недела. Еден мафин содржи 104.1 калории, 12.47 g јаглехидрати, 4.96 g масти и 4 g протеини. Функционалност:

Појадок за дијабетичари: Безглутенска каша со снегулки од амарант

January 22nd, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Зошто амарант? Амарантот е житарка која се карактеризира со извонредна хранливост, но што е најважно од се не содржи глутен. Богат е со минерали како калциум, фосфор и каротеноиди. Се карактеризира со високо ниво на

McDonald’s диета – Како професор по физика ослабел 30 кг одејќи во McDonnalds секој ден цели 6 месеци

November 1st, 2017|Категории: Исхрана, Слабеење, Совети|Теми: , |

Денес зборуваме за американски професор по Физика за кого е снимен документарец поради неговата необична диета за слабеење. Тој половина година јадел само храна од McDonnalds, и тоа не само салати туку најразлични јадења од целото

Што е заедничко кај сите успешни диети?

October 21st, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Слабеење, Совети|Теми: , , , |

Најважниот услов во секоја успешна диета За една диета да биде успешна мора да го задоволува основниот услов за слабеење. Ова е условот поради кој можете и со најлошата храна да слабеете, а од друга страна

Зошто хроно исхраната е толку ефикасна?

October 7th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Слабеење, Совети, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Диета како диета, самиот збор звучи застрашувачки, а многу често и демотивирачки. Иако диета не значи гладување и “измачување”, сепак многу луѓе тој збор ги асоцира токму на тоа. Сведоци сме дека во последната година,

Шарен здрав чиа пудинг

August 21st, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Овој пат имаме разигран и весел рецепт – Чиа пудинг во бои и различни вкусови. Одличен десерт кој се подготвува брзо и едноставно. Потребни состојки: 3 лажици чиа семе 1 чаша соино млеко или здрава

Хроно појадок: Киноа со зеленчук и моцарела

June 28th, 2017|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , |

Наш предлог за здрав хроно појадок за денес е киноа со зеленчук и моцарела. Киноата е одлична намирница со извонредно богат нутритивен статус. Богата е со протеини и есенцијални амино киселини, содржи многу минерали, голем

З дневен план за детоксикација од шеќери

May 27th, 2017|Категории: Детоксикација, Здравје, Исхрана, Предизвици, Совети|Теми: , , , , , , |

Дали понекогаш сте размислиле малку подлабоко во која мера храната што ја јадеме влијае на здравјето, убавината и на тоа како се чувствуваме? Исхраната е клучот до оптимално здравје, убава кожа, свеж изглед и енергија.

Брзи ќофтиња од компири

May 25th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Едноставен и вкусен ручек спремен набрзина. Комбинирајте ги овие вкусни ќофтиња со свежа салата по ваш сопствен избор и уживајте во лесниот ручек. Дополнително можете да подготвите и макало од кисело млеко, лук и ситно

Хроно вечера: Зеленчукова крем супа со печурки

May 21st, 2017|Категории: вечера, Исхрана, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Ова е одличен предлог за лесна хроно вечера. Во хроно исхраната за вечера се препорачува да консумирате некој полесен протеин (бело пилешко месо, бела риба или пак печурки). Но, внимавајте доколку јадете печурки не е

Хроно вечера: Омлет од белки и зеленчук

May 15th, 2017|Категории: вечера, Исхрана, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , |

Одличен предлог за вкусна вечера доколку сте на хроно исхрана. Бидејќи за вечера е дозволено да јадете посно месо, бела риба, печурки или белки во комбинација со зеленчук, изборот е малку поограничен. Но, сепак постојат

Зошто слабеењето без физичка активност е неуспешно?

April 30th, 2017|Категории: Здравје, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , , |

Одржувањето на идеална телесна тежина има значајно влијание врз вашето здравје. Никогаш не започнувајте некоја популарна диета која ветува голем губиток на килограми, доколку таа диета не вклучува физичка активност. Кога имате идеална телесна тежина

Хроно ручек: Ќофтиња од пилешко со блитва

April 25th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, ручек, Хроно|Теми: , , , , , , , , , , |

Вкусни хроно топчиња од пилешко месо. Одлични се во комбинација со свежа сезонска салата по ваш избор. Потребни состојки: 250 g пилешко месо 1 белка 3-4 листа блитва 1 кромид 1-2 чешниња лук малку сол

Вкусен, здрав кајмак на поинаков начин

April 24th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Малку поинаков вкусен и здрав кајмак подготвен од јогурт и урда. Урдата е одлична да се јаде после вежбање затоа што е богата со протеини, а сиромашна со јаглехидрати и масти. Протеините во урдата се претежно

Хроно појадок: Брускети со пршут, моцарела и домат

April 23rd, 2017|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Доколку сте на хроно исхрана знаеме дека појадокот е вашиот омилен оброк, затоа што појадокот е секогаш вистинската гозба. За појадок ви се дозволени многу повеќе намирници отколку за ручек и вечера и имате поголема

Хроно вечера: Полнети печурки со младо кромитче и маслинки

April 21st, 2017|Категории: вечера, Исхрана, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , |

Вечерата во хроно исхраната треба да биде лесна и едноставна. Најдобро е за вечера да комбинирате немасно месо (пилешко или риба) и салата. Сепак наместо месо можете да јадете и печурки и белки од јајца,

Хроно ручек: Богата салата со пилешко

April 21st, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, ручек, Хроно|Теми: , , , , , , , , |

Ручекот во хроно исхраната не е количински ограничен, но сепак за ручек се забранети одредени намирници. За ручек се препорачува да јадете некој тип на динстано месо заедно со зеленчук. Можеби ќе ве интересира: 20

Хроно ручек: Брза салата со туна и ленено семе

April 9th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, ручек, Хроно|Теми: , , , , , , |

Овој предлог за хроно ручек е за оние денови кога брзате и немате време да готвите. Овој ручек е готов за помалку од 10 минути. Потребни состојки: 1 туна во конзерва неколку листови марула 1

Хроно ручек: Динстано свинско месо со нане и пире од карфиол

April 5th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, ручек, Хроно|Теми: , , , , , , , |

Во хроно исхраната свинското месо е дозволена намирница за појадок и ручек. За вечера се препорачуваат полесни и помалку мрсни меса (пилешко и мисиркино). О ва правило важи и за оние кои се во рестрикција,

Хроно вечера: Печени филети ослич со салата

April 2nd, 2017|Категории: вечера, Исхрана, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , |

Доколку сте во рестриктивен период вечерата треба да биде лесна и едноставна. Најдобро е за вечера да комбинирате немасно месо (пилешко или риба) и салата. Тоа што е специфично за вечерата е тоа што дозволено