Посни сникерс барови

March 5th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Никој не би одолеал на сникерс, но секој би се замислил за празните калории кои ќе ги внесе со само едно чоколатце. За да немате грижа на совест имаме одличен рецепт за подготовка на домашни,

Посни чоколадни бомбици

February 26th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Овие посни, чоколадни бомбици се одличен предлог за вкусна и здрава ужинка. Богатиот чоколаден вкус ќе ве освои со сигурност. Изобилуваат со хранливи нутритиенти и една бомбица содржи 79 калории, 11.1 g јаглехидрати, 3.4 g масти и 1.4 g масти. вкупно

Здрави посни чоколадни мафини

February 19th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , , |

Посно, здраво и вкусно. Во име на велигденските пости ќе се обидеме да ви даваме идеи за посни и здрави рецепти. Овие мафини се одличен здрав и посен десерт, доколку сакате да бидат уште посочни

Гранола тарт со џем од сливи

February 12th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Интересен начин како да ја искористите и консумирате гранолата. Овие мали вкусни тартови се одлични за вашите најмили. Рецептот е едноставен и потребни ви се само 4 намирници и овошје по желба за декорација. Потребни

Здрав појадок за секој ден: Crunchy мусли со домашен овошен јогурт

February 5th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Денот се познава по утрото и затоа најдобро е секогаш да го започнеме со здрав и нутритивно богат појадок кој ќе не обезбеди со потребните нутритиенти  и ќе ни даде енергија. Нашиот предлог за брз,

Здрави детски колачиња

February 3rd, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Сабота е одличен ден за семејно дружење во кујната. Заедно со вашите најмили подгответе ги овие Здрави детски колачиња со овесна каша, киноа и брусница и уживајте во убавиот и ароматичен мирис кој ќе се

Здрав чоколаден крем со стевиа

January 23rd, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

5 едноставни намирници ви се потребни за подготовка на овој здрав намаз. Финалниот производ е фантастичен затоа што навистина може да се мери со вистинскиот чоколаден крем. Потребни состојки: 100 g мелени лешници 3 лажички

Појадок за дијабетичари: Безглутенска каша со снегулки од амарант

January 22nd, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Зошто амарант? Амарантот е житарка која се карактеризира со извонредна хранливост, но што е најважно од се не содржи глутен. Богат е со минерали како калциум, фосфор и каротеноиди. Се карактеризира со високо ниво на

Здрав колач со јаболка и рум

January 19th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Незаменлив вкус и мирис за ладните зимски денови. Одличен здрав и сочен десерт кој ќе ве освои со првото залче. Потребни состојки: 3 јаболка 100 g мелени ореви, бадеми или лешници 5 лажици Turbinado нерафиниран

Чоколаден чиа пудинг

January 16th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Чоко-чиа пудинг е совршена варијанта за здрав десерт или пак за здрав појадок и почеток на денот. Се подготвува многу брзо и едноставно и претставува една богата ризинца на хранливи состојки. Интересни факти за чиа

Здрав чизкејк со џем од јагоди

January 14th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Дали има некој кој би одолеал на овој богат и кремаст вкус? Сигурно не...Да не ви должиме многу еве го рецептот подолу. Потребни состојки: за кора: 2 чаши мелена гранола (Vitalia) 100 g путер за

Здрав појадок за секој ден: Овесна каша со оризово млеко и сува папаја

January 13th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Овесот е одличен за почеток на денот затоа што во себе содржи многу хранливи влакна кои го помагаат варењето, го урамнотежуваат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот. Исто така овесот може да помогне во

Чоколадно енергетско смути

January 10th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Вкусно и здраво смути за одличен почеток на денот, чаша полна со витамини, минерали и многу антиоксиданси. Потребни состојки: 1 банана ½ авокадо 1 лажичка чиа семе (Vitalia) 1 лажичка ленено семе (Vitalia) 1 лажичка

Бомбици со кршената гранола и банана

January 8th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Здрави бомбици за убав почеток на денот. Заедно со топло црно кафе се одлични за утринско будење и на телото, но и на дигестивниот тракт. Потребни состојки: 6 кршени гранола барови (Vitalia) 1 лажица таан

Овесни палачинки со џем од јагоди и кршени бадеми (видео)

January 5th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Ова е дефинитивно најдобриот здрав десерт кој го имам подготвено многу пати. Рецептот е 100% сигурен, а крајниот резултат е фантастичен. Овие овесни палачинки се одлични за целото семејство. Се подготвуваат брзо и едноставна, а

Здрави новогодишни чоколатца

December 25th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Овој рецепт е само за вистинските љубители на чоколадото, одличен предлог како дома сами да си подготвите здраво црно чоколадо :) Потребни состојки: 4 лажици какао во прав 100 g какао путер 2 лажици кокосово

Здрави чоколадни божиќни мафини

December 17th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , |

Одличен здрав десерт кој се подготвува многу брзо. За уште поголемо уживање можете одозгора да ги прелиете мафините со стопено чоколадо со 70% какао или пак да си подготвите сами домашна здрава варијанта, на линкот

Здрави божиќни колачиња со ѓумбир

December 16th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Одличен здрав предлог за празничната трпеза - Здрави божиќни колачиња со ѓумбир и интегрално брашно. Ароматични, крцкави и превкусни ...морате да ги пробате! Потребни состојки: 300 g интегрално пченично брашно (Vitalia) 100 g путер 2

Енергетски безглутенски бисквитчиња со експандиран ориз

December 2nd, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Овие вкусни, крцкави и неодоливи бисквитчиња се одлична здрава енергетска бомба и одлично се комбинираат со чај или кафе. Можете да ги јадете пред вежбање за енергија или пак како вкусна и здрава ужинка за

Кремасти безглутенски палео кокосови коцки

November 26th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Дали се сеќавате на Марија и на нејзината инспиративна приказна? Ако не ви текнува, прочитајте ја тука...Епа таа истата Марија сподели со нас еден прекрасен безглутенски палео десерт кој е толку вкусен и кремаст што