11 придобивки од трчањето

March 22nd, 2018|Категории: Здравје, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Трчањето е совршен и бесплатен начин да изгледате и да се чувствувате добро. Не ви е потребна специјална опрема или место за тренирање. Доволно се пар добри патики и малку упорност. Трчањето е корисно и

Напитоци за пролетна детоксикација и прочистување на телото

March 17th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Разбудете го телото со напиток кој ви даде енергија, ќе ви ги отвори очите на здрав начин, ќе ве наполни со нутритиенти и секако ќе ви помогне да го прочистите телото од токсини. Имаме 3

Интегрални хроно мафини со спанаќ, печурки и семиња

March 17th, 2018|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , , , |

Овие мафини можете да си ги подготвите во сабота или недела и да си имате готов хроно појадок за цела недела. Еден мафин содржи 104.1 калории, 12.47 g јаглехидрати, 4.96 g масти и 4 g протеини. Функционалност:

Брз посен ручек: зеленчуковa инстант супа, макало од тиквичка и интегрални лепчиња 

March 10th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Има ли поубаво нешто од крцкави топли лепчиња и вкусно макало комбинирано со топла густа зеленчукова крем супа како топло предјадење. Нутритивни вредности : калории: јаглехидрати: масти: протеини: Посен брз ручек: Инстант зеленчукова супа, макало

Посни сникерс барови

March 5th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Никој не би одолеал на сникерс, но секој би се замислил за празните калории кои ќе ги внесе со само едно чоколатце. За да немате грижа на совест имаме одличен рецепт за подготовка на домашни,

Здраво, посно и вкусно: Авокадо хумус

March 3rd, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз? Рецептот е навистина едноставен и можете да го комбинирате во повеќе оброци. Складирајте го хумусот во стаклена тегличка и чувајте го во фрижидер. Нутритивни вредности:

Предлог за здрав посен ручек: Снегулки од хељда со зеленчук и семиња

February 24th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Количината на намирници одговара за една голема порција или две помали. Овој оброк содржи 814 калории, 109 g јаглехидрати, 34 g масти и 22.7 g протеини. Бројот на протеини во овој оброк задоволува 50% од дневните потреби за протеини. Потребни состојки:

Здрави посни чоколадни мафини

February 19th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , , |

Посно, здраво и вкусно. Во име на велигденските пости ќе се обидеме да ви даваме идеи за посни и здрави рецепти. Овие мафини се одличен здрав и посен десерт, доколку сакате да бидат уште посочни

Здрав појадок за помалку од 5 минути во солена и блага варијанта

February 17th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Одличен начин за здрав почеток на денот. Брз појадок во две варијанти, солена со пченкарни галети и блага варијанта со оризови галети. Потребни состојки: солена варијанта: пченкарни галети (Vitalia Corn Cakes) нискомаслена павлака 1 варено

Потпечени безглутенски тестенини со зеленчук и семиња

February 10th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Предлог за брз ручек кога навистина не знаете што да им направите на најблиските! Овие безглутенски тестенини ќе направат да не чувствувате тешкотии после оброкот, готови се за само 10 минути и воопшто не се

Здрав појадок за секој ден: Crunchy мусли со домашен овошен јогурт

February 5th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Денот се познава по утрото и затоа најдобро е секогаш да го започнеме со здрав и нутритивно богат појадок кој ќе не обезбеди со потребните нутритиенти  и ќе ни даде енергија. Нашиот предлог за брз,

Појадок за дијабетичари: Безглутенска каша со снегулки од амарант

January 22nd, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Зошто амарант? Амарантот е житарка која се карактеризира со извонредна хранливост, но што е најважно од се не содржи глутен. Богат е со минерали како калциум, фосфор и каротеноиди. Се карактеризира со високо ниво на

Здрав колач со јаболка и рум

January 19th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Незаменлив вкус и мирис за ладните зимски денови. Одличен здрав и сочен десерт кој ќе ве освои со првото залче. Потребни состојки: 3 јаболка 100 g мелени ореви, бадеми или лешници 5 лажици Turbinado нерафиниран

Здрав чизкејк со џем од јагоди

January 14th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Дали има некој кој би одолеал на овој богат и кремаст вкус? Сигурно не...Да не ви должиме многу еве го рецептот подолу. Потребни состојки: за кора: 2 чаши мелена гранола (Vitalia) 100 g путер за

Чоколадно енергетско смути

January 10th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Вкусно и здраво смути за одличен почеток на денот, чаша полна со витамини, минерали и многу антиоксиданси. Потребни состојки: 1 банана ½ авокадо 1 лажичка чиа семе (Vitalia) 1 лажичка ленено семе (Vitalia) 1 лажичка

10 правила за тридневна детоксикација после празниците

January 7th, 2018|Категории: Детоксикација, Здравје, Исхрана, Предизвици, Слабеење, Совети|Теми: , , , , , , , |

Полна трпеза, многу храна, кифлички, руска салата, сарми, многу слатки, алкохол....и уште што ли не... Но, еве готово е празниците ќе завршат, но како после сето тоа јадење да се вратите во форма? Празниците будат

Овесни палачинки со џем од јагоди и кршени бадеми (видео)

January 5th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Ова е дефинитивно најдобриот здрав десерт кој го имам подготвено многу пати. Рецептот е 100% сигурен, а крајниот резултат е фантастичен. Овие овесни палачинки се одлични за целото семејство. Се подготвуваат брзо и едноставна, а

Здрава енергетска салата за после тренинг (видео)

January 5th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

По силен и квалитетен тренинг, мускулите се преморени, нивото на гликоген во крвта, но и во мускулите и црниот дроб е значително намалено и започнува катаболизацијата или разградувањето на мускулите. Единствениот начин за да се

Детокс напиток кој согорува масти и го забрзува метаболизмот

January 1st, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти, Слабеење, Совети|Теми: , , , , , , , , |

Комбинацијата на овие состојки е одбрана така за да ви помогне во забрзување на топењето на масното ткиво и забрзување на метаболизмот. Потребни состојки за детокс напиток: 1 лажичка цимет 2 лажички јаболков оцет 1

7 намирници кои можете да ги јадете во неограничени количини без страв од дебелеење

December 8th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Иако сите многу добро знаеме дека грицкањето меѓу оброците е причината за внес на повеќе калории од колку што ни се потребни, сепак многу е тешко да се контролираме и најчесто сите запаѓаме во искушенија