10 неопходни намирници во секоја здрава кујна

March 30th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , |

За да се храните здраво навистина не треба многу. Потребно е да имате одредени намирници во кујната и нив да ги купувате постојано. Избегнувајте да купувате грицки, слатки, чоколади, газирани пијалоци и конзервирана храна. Ова

Чоколадни коцки со бадеми

March 5th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Овие чоколадни коцки се одлични кога сакате да направите нешто слатко за многу кратко време. Се подготвуваат од само 4 состојки, за помалку од 10 минути. Потребен ви е гумен калап за чоколадни коцки кој

Крцкави пица крекери со интегрално брашно и сончоглед

February 25th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Филозофија во правењето крцкави крекери нема. Ако ги погледнете сите наши рецепти за подготовка на вакви слични крекери, ќе забележите дека основата на сите е слична. Разликата е во некои намирници кои им даваат специфична

3 рецепти за подготовка на здрави маринади за месо

February 25th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Маринада е ароматична течност на база на масло и киселина (оцет или лимонов сок) или вино, на која и се додаваат зачини и продукти по желба. Маринадата се користи за омекнување и збогатување на вкусот

Здрава овесна торта со вишни

February 5th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Оваа здрава овесна торта е инспирација од палачинките со банана и овесни снегулки. Всушност намирниците и состојките за кората се многу слични како за подготовка на палачинките. Тоа што се разликува е филот кој е

Здрав мајонез од сирење и лук

February 5th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Овој здрав намаз од лук е наменет за љубителите на ароматичниот вкус на лукот. Мајонезот од лук е вистински специјалитет, одлично одговара со секое јадење, а предноста на вака подготвениот лук е во тоа што

10 практични совети за секоја домаќинка

January 4th, 2017|Категории: Исхрана, Совети|Теми: , |

Понекогаш малите нешта значат многу.  Во продолжение ви нудиме 10 мали, но практични совети од секојдевниот живот на секоја жена. Врз основа на стари и нови искуства, но и потврдени решенија на едно место собравме

Крем супа од зеленчук и амарант

September 27th, 2016|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Крем супите од зеленчук се едни од најздравите и најхранливите. Полна чинија зеленчуци и хранливи нутритиенти. Здрав ручек за целото семејство и тоа за помалку од половина час. Денес споделуваме со вас интересен и здрав

7 намирници најбогати со растителни влакна

September 3rd, 2016|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , , , , , , , |

Растителните влакна помагаат за слебеење, за подобра работа на органите за варење, како и за намалување на ризикот од кардиоваскуларни заболувања. Брзиот живот и лошите животни навики понекогаш се причина за недоволен внес на овие