Здраво, посно и вкусно: Авокадо хумус

March 3rd, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз? Рецептот е навистина едноставен и можете да го комбинирате во повеќе оброци. Складирајте го хумусот во стаклена тегличка и чувајте го во фрижидер. Нутритивни вредности:

Домашен третман за лице – природна козметика против акни, за негувана и сјајна кожа

February 17th, 2018|Категории: Нега на лице, Совети, Убавина|Теми: , , , |

Природните маски за лице кои можете да си ги направите сами и во домашни услови се одличен начин да ја негувате и одржувате кожата сјајна и еластична. Тие не содржат конзерванси и штетни супстанци кои

Гранола тарт со џем од сливи

February 12th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Интересен начин како да ја искористите и консумирате гранолата. Овие мали вкусни тартови се одлични за вашите најмили. Рецептот е едноставен и потребни ви се само 4 намирници и овошје по желба за декорација. Потребни

Здрави детски колачиња

February 3rd, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Сабота е одличен ден за семејно дружење во кујната. Заедно со вашите најмили подгответе ги овие Здрави детски колачиња со овесна каша, киноа и брусница и уживајте во убавиот и ароматичен мирис кој ќе се

Здрави новогодишни чоколатца

December 25th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Овој рецепт е само за вистинските љубители на чоколадото, одличен предлог како дома сами да си подготвите здраво црно чоколадо :) Потребни состојки: 4 лажици какао во прав 100 g какао путер 2 лажици кокосово

Здрави божиќни колачиња со ѓумбир

December 16th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Одличен здрав предлог за празничната трпеза - Здрави божиќни колачиња со ѓумбир и интегрално брашно. Ароматични, крцкави и превкусни ...морате да ги пробате! Потребни состојки: 300 g интегрално пченично брашно (Vitalia) 100 g путер 2

Halloween рецепт: Здрава чорба од тиква и морков

October 30th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Имаме одличен здрав рецепт за ручек или вечера со тема Halloween – Здрава чорба од тиква и морков. Одличен и интересен начин да ги натерате најмалите да јадат здрава храна. Изненадете ги за ноќта на

Брзи здрави мафини од пченкарно брашно

September 28th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Овој брз десерт е одличен за оние кои не сакаат до поминуваат многу време во кујната, а сепак сакаат да јадат здрава и вкусна храна. Овие мафини се одлични за појадок, ужина или пак за

Здрав антиоксидантен чоколаден колач со боровинки

September 23rd, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Боровинките имаат толку многу здравствени придобивки, што речиси е невозможно да се набројат. Меѓутоа, здравствените придобивки на боровинките најмногу потекнуваат од високата концентрацијата на антоцијани. Антоцијаните се природни анти-инфламаторни хемиски соединенија, за кои се верува

Здрав рецепт за подготовка на домашно оризово млеко

September 1st, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Можеби ако сте алергични на лактоза, ова е совршеното млеко за вас. Но сепак и да не сте, оризвото млеко е одлично да го додадете во своето кафе или пак да го искористите за подготовка

Пилинг за тело кој го намалува целулитот и ја подмладува кожата

September 1st, 2017|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , , |

Негувана, сјајна и еластична кожа е сон на секоја жена. Како што годините минуваат структурата на кожата се менува, така што за да изгледаме негувано и младо треба постојано да се грижиме за кожата. Отстранување

Здрав џем без термичка обработка од боровинки или капини и чиа семе

August 31st, 2017|Категории: Здрави десерти, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Џемовите подготвени без термичка обработка се најдобрите намази кои можете да ги направите за своето семејство. Кога овошјето се загрева ги губи ензимите и дел од хранливите состојки, па финалниот производ содржи многу малку витамини

Low-carb тортиљи од само 3 состојки!

July 30th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Одличен предлог за подготовка на здрави тортиљи кои содржат многу малку јаглехидрати. Доколку внимавате на внесот на јаглехидрати и сакате да намалите килограми овој рецепт е дефинитивно за вас. Потребни состојки: 8 белки 50 g

Здраво летно освежување: Брз сладолед од диња и банана

July 23rd, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Навистина е многу едноставно да подготвите здрав, домашен сладолед. Од две или три состојки ќе имате здрав десерт кој многу ќе ги израдува вашите деца. Потребни состојки: 2 банани ½ диња (ако е многу голема

Колач со пченкарно брашно и двоен фил од вишни и соино млеко

June 20th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Можеби навидум овој колач ви изгледа сложено, но навистина не е така. Иако содржи два фила се подготвува многу лесно и брзо. Доколку немате некои од состојките слободното заменете ги со други. Ако немате вишни

Ѓумбир и мед за пролетно чистење и јакнење на организмот

May 13th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Мешавина од мед и ѓумбир која можете да ја подготвите сами. Ќе ви помогне да го подобрите варењето, да го исчистите и детоксицирате организмот и да го зајакнете имунитетот со што ќе ги превенирате пролетните

Направете сами: Кофеински пилинг за тело против целулит

April 21st, 2017|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , |

Најголемата ноќна мора за секоја жена – целулитот. Проблем со кој се соочуваат дури и оние жени кои немаат вишок килограми. Целулитот се јавува најчесто поради постојаното седење, нездрава и нередовна исхрана, физичка неактивност и

Направете сами: “Бум во када” – купка која прави меурчиња и мириса преубаво

April 21st, 2017|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , |

Дали уживате во топла бања и купка после напорниот ден? Тоа е вистинска релаксација и за умот, но и за телото. А, замислете сами да си ја направите купката и да биде богата со етерични

Направете сами: Сапун кој ја смирува и негува кожата

April 9th, 2017|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , |

Подарете и го на кожата тоа што го заслужува. Природната козметика е богата со хранливи состојки кои ја хранат и негуваат кожата. Овој ароматичен сапун со билки е одличен доколку имате сува  и иритирана кожа

Како сами да направите шумлива купка за бањање?

April 9th, 2017|Категории: Нега на тело, Совети, Убавина|Теми: , , , , |

Зарем има поубаво чувство после напорниот ден од када со топла вода и миризлива купка? А замислете купката да ја подготвите сами, да биде направена од намирнци кои ги знаете и веќе ги имате во