15 причини зошто треба да вежбате наутро

February 17th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Сите сме свесни дека вежбањето е неопходно за да го одржиме и менталното, но и физичкото здравје. Но, дали знаете дека утринскиот тренинг има многу повеќе придобивки отколку попладневниот? И да, сигурно помислувате, па што

20 интересни факти за Пилатесот кои можеби не ги знаете

January 6th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Пилатесот е една од најдобрите физички активности за одржување на здравјето, подвижноста на зглобовите, намалување на болките во грбот, подобрување на белодробниот капацитет и секако одржување на млад и свеж изглед. 20 интересни факти за

Кои се придобивките од утринскиот тренинг?

October 8th, 2017|Категории: Вежби, Здравје, Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , , |

Утринскиот тренинг е одличен начин да го разбудите телото, да го забрзате метаболизмот и да добиете доза позитивна енергија која ќе ја чувствувате преку текот на целиот ден. Доколку работните обврски ви дозволуваат да вежбате наутро,

Пилатесот и возраста: Ефективен начин да останете здрави, млади и фит

August 22nd, 2017|Категории: Здравје, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , |

Ако во младоста ни е битно да изгледаме привлечно и убаво, како што течат годините физичкиот изглед е се помалку битен и тоа што е најважно е здравјето. Најголема привилегија за повозрасните е да се

Зошто да изберете пилатес со топка?

August 19th, 2017|Категории: Пилатес, Фитнес|Теми: , , |

Пилатесот со топка е извонреден начин на тонирање на мускулите на целото тело. Разликата помеѓу обичниот пилатес на простирка и пилатесот со топка се состои во тоа што топката создава дополнителна нестабилност за време на

Како да го направите здравиот начин на исхрана и вежбањето животен стил (20 основни правила)

July 19th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , , , |

Поставувањето на строги правила во секојдневното живеење е навистина тешко и скоро никогаш не завршува со убав резултат, затоа што кога-тогаш искушенијата надвладуваат. Многу е лесно од страна да сугерираме како треба некој да се

Предности од пилатесот: 6 причини зошто секоја жена би требало да вежба пилатес

July 16th, 2017|Категории: Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , |

Кога станува збор за пилатес, повеќето жени кои пробале знаат дека тоа е вистинската физичка активност за телото која ги активира сите мускули, ама буквално сите 😊 После добар пилатес час ќе имате болка и

5 вежби кои можете да ги правите на работното место

February 28th, 2017|Категории: Вежби, Совети, Фитнес|Теми: , , , |

Проблемите со болки во грбот и искривувања на ‘рбетот можеби порано беа карактеристични само за повозрасните, но денес се повеќе млади луѓе патат од овој проблем. Причината лежи токму во начинот на живот и тоа

7 вежби за цврст и затегнат стомак

February 12th, 2017|Категории: Вежби, Пилатес, Фитнес|Теми: , , , |

Тенката половина и цврстиот стомак се клучните елементи за женственост. За жал половината е област од телото која прва страда од нездравиот начин на живот, стресот и лошата исхрана. За да го избегнете појавувањето на „гума“ околу

10 одлични вежби за целото тело кои можете да ги правите дома

November 6th, 2016|Категории: Вежби, Фитнес|Теми: , , |

Многу луѓе немаат доволно простор и услови да вежбаат дома, па се одлучуваат тоа да го сторат во теретана или во некој фитнес клуб, но постојат и луѓе кои немаат време или едноставно попријатно се

Едноставни вежби за истегнување

June 23rd, 2016|Категории: Вежби, Пилатес, Фитнес|Теми: , , , , , |

Зголемување на флексибилноста, подобрено држење на телото, ослободување од стресот, спречување повреди и помалку болки во грбот после долго седење се само дел од придобивките од истегнувањето. Практикувајте го истегнувањето пред и после вежбање но,

Шест совети за успешно вежбање

March 26th, 2016|Категории: Совети, Фитнес|Теми: , , , |

Со доаѓањето на пролетта многумина почнуваат со вежбање и намалување на килограмите кои се резултат на зимската исхрана и не движењето. Го поздравуваме секој облик на физичка активност, но еве неколку совети кои ќе ви

10 минути пилатес за будење

February 24th, 2016|Категории: Вежби, Пилатес, Фитнес|Теми: , , |

Соединувајќи вежби за мобилност, сила и дишење одбравме комбинација идеална за почеток на денот. Испробајте ги овие пилатес вежби за бистар ум, забрзан метаболизам, за враќање на рамнотежата и секако за поголема женственост. СТОМАЧНИ: Со

Што претставува пилатесот ?

February 13th, 2016|Категории: Пилатес, Фитнес|Теми: , |

Пилатесот е фитнес метода создадена во почетокот на 20-тиот век од стана на Јозеф Пилатес, гимнастичар со грчко потекло кој живеел во Германија. За време на Втората светска војна тој создал систем на вежби чија