Хроно појадок: Киноа со зеленчук и моцарела

June 28th, 2017|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , |

Наш предлог за здрав хроно појадок за денес е киноа со зеленчук и моцарела. Киноата е одлична намирница со извонредно богат нутритивен статус. Богата е со протеини и есенцијални амино киселини, содржи многу минерали, голем

Смути за здрав дигестивен систем

June 25th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Одличен начин да го разбудите дигестивниот систем и да го започнете денот со свеж појадок. Можете да го подготвите и да го земете со вас на работа. За подготовка потребни ви се само 5 минути.

Варена овесна каша со рогач

June 17th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

За овесната каша веќе имавме многу постови и знаеме дека е одличен избор за појадок. Полна е со многу нерастворливи растителни влакна кои го подобруваат варењето и го помагаат празнењето на цревата. Доброто со овесната

Најчести грешки кои се прават со појадокот

June 11th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , , |

Појадокот е најважниот оброк во денот. Затоа потребно е на појадокот да посветите посебно внимание и да внимавате на начинот на кој ги комбинирате намирниците. Во продолжение прочитајте кои се најчестите грешки кои се прават

Смути против болка во мускулите после тренинг

April 20th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

За регенерација на мускулите после напорен тренинг потребни ви се хранливи состојки кои ги хранат и регенерираат мускулите. Аронијата е намирница која се вбројува во намирници со најголеми антиоксидативни својства, токму поради тоа аронијата има

Брзи бомбици со суви смокви и овесни снегулки  

April 12th, 2017|Категории: Здрави десерти, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Ова е дефинитивно еден од наједноставните здрави десерти кои ги споделувам со вас. За помалку од 10 минути ќе имате вкусни бомбици кои можете да ги јадете за појадок или ужина. Од количината на намирници

Хроно појадок: Интегрални тестенини во сос од авокадо

March 22nd, 2017|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Слабеење, Хроно|Теми: , , , , , , |

Хроно исхраната е се попопуларна и станува начин на живот како што е вегетаријанството и веганството. Овој начин на исхрана може да ви помогне многу доколку сакате да намалите килограми. Хроно исхраната не е диета

Превземете ги сите 7 рецепти од предизвикот 7 дена здрав појадок

March 20th, 2017|Категории: 7 дена здрав појадок, Предизвици|Теми: , , , , , , , , , , |

Креиравме бесплатен документ кој ги содржи сите 7 рецепти од предизвикот 7 дена здрав појадок. Испечатете го овој водич и чувајте го во кујната со цел одвреме-навреме да ве потсети да се предизвикате и 7

7 дена здрав појадок – Ден 7

March 18th, 2017|Категории: 7 дена здрав појадок, Предизвици|Теми: , , , , , , , , , |

Стигнавме до крајот, денес е последниот ден од нашиот предизвик 7 дена здрав појадок. Очекувајте наскоро водич со сите 7 рецепти кои ќе можете да си го испечатите и да си го чувате во кујната

7 дена здрав појадок – Ден 5

March 16th, 2017|Категории: 7 дена здрав појадок, Предизвици|Теми: , , , , , , , , , |

Доколку ги следите нашите инструкции и успешно го прифативте предизвикот сигурно веќе се чувствувате полесно и сте полни со енергија. Неделата полека одминува, а петокот е еден од омилените денови на сите нас. За денес

7 дена здрав појадок – Ден 2

March 13th, 2017|Категории: 7 дена здрав појадок, Предизвици|Теми: , , , , , , , , |

Нашиот предизвик продолжува, ако вчера успеавте да направите разумен избор за појадок, тогаш продолжете го тоа и денес. За денес имаме друг здрав рецепт. Ден 2 Интегрално лепче со хумус За денес избравме лесен, брз

Здрава проја со спанаќ и сирење

March 4th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Пројата е совршена за појадок за целото семејство и тоа особено во викендите. Мирисот кој се шири дури се пече ќе ви ги разбуди сите сетила...едноставно е прекрасно. Се подготвува многу брзо, здрава е, а

Утрински тоник за појак имунитет

March 1st, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти, Совети|Теми: , , , , , , , |

Со преодот на температурите од поладно кон потопло, но и обратно се создаваат одлични услови за развој на бактерии и вируси. Токму и затоа најмногу настинки има во ноември и во март. Зајакнување на имунитетот

Смути со кафе за утринска енергија

February 23rd, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Ако сте од оние кои не можат да си го замислат утрото без кафе, имаме интересен предлог за здрав енергетски напиток. Започнување на денот со ова кофеинско смути ќе ви помогне полесно да си ги

Совршен појадок: протеинска чоколадна овесна каша

February 19th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Овесната каша е секогаш добар избор за здрав појадок. Овој пат овесната каша решивме да ја збогатиме со протеини и чоколадо, така што финалниот производ е вкусен и здрав појадок на кој тешко кој би

Утринско освежување: Сок од портокал, морков и ѓумбир

February 12th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти, Совети|Теми: , , , , , , , |

Најздравиот начин да го ревитализирате вашето тело со витаминска бомба е преку природен домашно исцеден сок. Свежите сокови од овошје го чистат организмот од  токсини, а соковите од зеленчук го регенерираат. Сокот од морков содржи

Крцкави благи крекери со банана и чиа семе

February 11th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Ги подготвувате за време на викендот и имате за цела недела, за оние моменти кога ве фаќа “криза” за нешто слатко и благо. За тоа колку се вкусни, нема да коментираме, ќе оставиме самите да

Домашен здрав пудинг од просо со чоколадо или ванила

February 4th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Лесен и здрав рецепт за сите оние кои не сакаат да внесуваат глутен, конзерванси, штетни бои и ароми во својот организам. Основата во овој пудинг е просто кое заслужува да биде дел од исхраната поради

Појадок за секој ден: Овесни снегулки со семиња и јаболко

January 29th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , |

Започнете го денот здраво и така ќе бидете мотивирани да се храните здраво преку целиот ден. За појадок внесувајте храна која ќе ви даде енергија, храна богата со хранливи нутритиенти кои го будат и дигестивниот

Идеи за појадок во чаша

January 16th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , |

Нема поубаво чувство од започнување на денот со убав и здрав оброк. Тоа е на некој начин стимул понатаму во денот да се однесуваме здраво кон нашете тело. Сите сме свесни дека внесот на поголема