Детокс смути за зајакнување на имунитетот

March 13th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Направете го првилниот избор и започнете го денот со чаша полна здравје, нутритиенти и многу антиоксиданти. Ова смути не само што на здрав начин ќе го разбуди вашиот дигестивен тракт, туку и ќе ви помогне

Потпечени безглутенски тестенини со зеленчук и семиња

February 10th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Предлог за брз ручек кога навистина не знаете што да им направите на најблиските! Овие безглутенски тестенини ќе направат да не чувствувате тешкотии после оброкот, готови се за само 10 минути и воопшто не се

Нови пријателства во Новата 2018! Vitalia станува наш ексклузивен партнер за здрава храна

January 9th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , |

Почитувани фанови, задоволство ни е да Ве известиме дека FitLife започнува соработка со најголемиот бренд за здрава храна во Македонија – Vitalia. Фактот што како генерален спонзор имаме еден вистински и препознатлив бренд за здрава

Како да ја намалете инфламацијата во вашето тело и да се заштитите од најопасните болести на денешницата?

November 26th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Што претставува инфламацијата во телото? Постојат два вида на инфламација кои се случуваат во телото. Акутна инфламација е дел од приордниот процес на заздравување на телото. Настанува кога телото е нападнато од надворешни организми и

Солени бургери од сирење

October 27th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Едноставен брз предлог за ручек кога навистина немате идеа што да подготвите. Овие вкусни бургери се подготвуваат многу брзо и одлично се комбинираат со салата. Потребни состојки: 300 g сирење (изберете козјо или кравјо кои

Здрава салата за регенерација на мускулите после вежбање

August 20th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Храната претставува гориво за нашиот организам, така што особено е важно каков оброк ќе внесеме во периодот кога доаѓа до опоравување на телото после вежбање. Тоа се случува 1-3 часа после физичка активност. Најважно е

Варени јајца на поинаков начин

June 20th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , |

Можеби никогаш не ви текнало дека варените јајца можат да бидат навистина одличен и деликатесен оброк. Дали некогаш сте помислиле дека можете да ги извадите жолчките и од нив да направите интересен сос/намаз, па на крај

4 идеи за подготовка на здрав сладолед

June 2nd, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Сладоледот е омилен десерт за сите деца. Здрава варијанта на сладолед е одлично изненадување за вашите најмали. Навистина е едноставно за подготовка, а варијантите и вкусовите можете да ги варирате во зависност од сопствениот вкус.

Вкусен здрав ручек: Полнети тиквички со мелено мисиркини месо

May 19th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Мисиркиното месо е многу хранливо и е супериорно во однос на пилешкото. 200 g мисиркино месо содржат 240 калории, 42 g протеини и само 2,5 g масти. Ако немате идеја како да го подготвите, ние

Ѓумбир и мед за пролетно чистење и јакнење на организмот

May 13th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Мешавина од мед и ѓумбир која можете да ја подготвите сами. Ќе ви помогне да го подобрите варењето, да го исчистите и детоксицирате организмот и да го зајакнете имунитетот со што ќе ги превенирате пролетните

За енергија и ревитализација: Зелен утрински напиток од целер и краставица

May 6th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, Слабеење|Теми: , , , , , , , |

Тајната за убавиот и свеж изглед не се крие само во скапоцените и скапи козметички препрати, туку и во начинот на исхрана и намирнците кои постојано ги внесувате. Овој зелен напиток го чува вашето здравје,

Смути против болка во мускулите после тренинг

April 20th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

За регенерација на мускулите после напорен тренинг потребни ви се хранливи состојки кои ги хранат и регенерираат мускулите. Аронијата е намирница која се вбројува во намирници со најголеми антиоксидативни својства, токму поради тоа аронијата има

3 напитоци за слабеење и пролетна детоксикација

March 26th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти, Совети|Теми: , , , , , |

Сонцето и убавото време се вистинскиот аларм кој не потсетува дека е време да намалиме некој килограм. Пролетта е период од годината кога имаме најмногу достапни свежи зеленчуци и овошје. Зошто да не ги искористиме

Зошто просото е здраво?

March 21st, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , |

Просото е житарица која природно не содржи глутен. Богато е со протеини, растителни влакна, магнезиум и други хранливи состојки. Повеќе за тоа зошто е здрава оваа мала и моќна житарка прочитајте во продолжение. Извонредно хранлива

Чоколадни коцки со бадеми

March 5th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Овие чоколадни коцки се одлични кога сакате да направите нешто слатко за многу кратко време. Се подготвуваат од само 4 состојки, за помалку од 10 минути. Потребен ви е гумен калап за чоколадни коцки кој

Здрава проја со спанаќ и сирење

March 4th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Пројата е совршена за појадок за целото семејство и тоа особено во викендите. Мирисот кој се шири дури се пече ќе ви ги разбуди сите сетила...едноставно е прекрасно. Се подготвува многу брзо, здрава е, а

8 намирници против анемија

February 26th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , |

Некои намирници се богати со железо и можат да ви помогнат доколку имате недостаток од истото, додека некои други намирници поради комбинацијата на хранливи состојки индиректно допринесуваат за зголемување на нивото на хемоглобин и подобрување

Утрински напиток за чистење на дебелото црево

February 26th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Рецепти, Совети|Теми: , , , , , , , , |

Елиминација на отпадните материи и токсини од дебелото црево може да помогне да го подобрите целокупното здравје, затоа што штетните токсини често придонесуваат за умор, дебелеење, главоболки и бројни други тешкотии. Прочистување на дебелото црево

Здрава медитеранска салата со ориз

February 26th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , , |

Оваа салата е одличен предлог за здрав ручек за двајца. Бидејќи салатата е со ориз слободно можете да ја јадете како замена за ручек, ќе внесете доволно хранливи материи, а благодарение на оризот ќе останете

10 начини да го забрзате метаболизмот и да ја зголемите потрошувачката на калории

February 25th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Слабеење, Совети|Теми: , , , , , |

Квалитетни протеини, ладна вода, зелен чај, интензивни вежби – се само некои од природните начини да се забрза метаболизмот и да се одржи здрава телесна тежина. Повеќе прочитајте во продолжение. Вклучете во оброкот квалитетни протеини