Предлог за лесен и здрав ручек: Киноа со зеленчук и соја топчиња

March 24th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Одличен предлог за саботен ручек за целото семејство. Оброк полн со хранливи нутритиенти протеини и витамини. Количината на намирници излистани подолу одговара за 2 порции. Една порција содржи: 508 калории, 56.6 g јаглехидрати, 17.1 g

Брз посен ручек: зеленчуковa инстант супа, макало од тиквичка и интегрални лепчиња 

March 10th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Има ли поубаво нешто од крцкави топли лепчиња и вкусно макало комбинирано со топла густа зеленчукова крем супа како топло предјадење. Нутритивни вредности : калории: јаглехидрати: масти: протеини: Посен брз ручек: Инстант зеленчукова супа, макало

Предлог за здрав посен ручек: Снегулки од хељда со зеленчук и семиња

February 24th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Количината на намирници одговара за една голема порција или две помали. Овој оброк содржи 814 калории, 109 g јаглехидрати, 34 g масти и 22.7 g протеини. Бројот на протеини во овој оброк задоволува 50% од дневните потреби за протеини. Потребни состојки:

Потпечени безглутенски тестенини со зеленчук и семиња

February 10th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Предлог за брз ручек кога навистина не знаете што да им направите на најблиските! Овие безглутенски тестенини ќе направат да не чувствувате тешкотии после оброкот, готови се за само 10 минути и воопшто не се

Halloween рецепт: Здрава чорба од тиква и морков

October 30th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Имаме одличен здрав рецепт за ручек или вечера со тема Halloween – Здрава чорба од тиква и морков. Одличен и интересен начин да ги натерате најмалите да јадат здрава храна. Изненадете ги за ноќта на

Солени бургери од сирење

October 27th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Едноставен брз предлог за ручек кога навистина немате идеа што да подготвите. Овие вкусни бургери се подготвуваат многу брзо и одлично се комбинираат со салата. Потребни состојки: 300 g сирење (изберете козјо или кравјо кои

Предлог за здрав ручек: Интегрални такос со лосос и зеленчук

October 1st, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Овој предлог за ручек е за оние денови кога ви се брза и сакате ручекот да биде здрав, вкусен, но да не ви одземе многу време. Интегралните тортиљи за подготовка на такос можете да ги

Гладни во супермаркет: што да купите за здрав оброк или ужина?

September 16th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , , , |

Праксата за подготовка на здрав оброк пред да одите на работа или било каде надвор од дома би требало да биде навика за сите оние кои сакаат да се хранат здраво и да се грижат

Ќофтиња од азуки грав

August 2nd, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Ако немате идеја за ручек, ние имаме одличен предлог – Ќофтиња од азуки грав. Одлични се во комбинација со динстан зеленчук. Потребни состојки: 1 чаша сварен азуки грав 2 јајца ½ тиквичка 1 главица кромид

Low-carb тортиљи од само 3 состојки!

July 30th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Одличен предлог за подготовка на здрави тортиљи кои содржат многу малку јаглехидрати. Доколку внимавате на внесот на јаглехидрати и сакате да намалите килограми овој рецепт е дефинитивно за вас. Потребни состојки: 8 белки 50 g

Мафини од киснати просо, хељда и црвена леќа

July 1st, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Овие мафини не беа планирани, просото, хељдата и леќата ги ставив преку ноќ да се киснат со цел следниот ден да ги јадам живи, изртени во салата. Но, многу често кога ќе застанам во кујна

3 рецепти за здрави, лесни и неодоливи летни салати

June 23rd, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Топлите денови бараат да внесуваме што е можно повеќе свежа храна и течности. Тешките и мрсни јадења не се многу препорачливи. Бидејќи палетата на зеленчуци во лето е најголема, ви даваме 3 предлози за здрави,

Предлог за лесен и здрав ручек: Рижото со зеленчук и сенф

June 21st, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , |

Овој ручек ме потсеќа на студентските денови. Секогаш го правев различно, се зависеше од тоа што имав во фрижидерот. Се подготвува многу брзо и одлично се комбинира со свежа зелена салата или пак со зелка

Варени јајца на поинаков начин

June 20th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , |

Можеби никогаш не ви текнало дека варените јајца можат да бидат навистина одличен и деликатесен оброк. Дали некогаш сте помислиле дека можете да ги извадите жолчките и од нив да направите интересен сос/намаз, па на крај

Пита со кори од хељда и мелено мисиркино месо

June 17th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Одличен начин да ги искористите прекрасните и вкусни кори од хељда кои можете да ги купите од сите подобро снабдени маркети. Оваа пита со мисиркино месо и доматен сос е одличен предлог за појадок, но

Предлог за здрав ручек: Печено мисиркино месо со хељда и салата

May 28th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Иако многумина мислат дека хељдата е житарка поради нејзиниот изглед, сепак можеби и ќе се зачудите но, хељдата е семе од овошје. Со нејзиниот богат нутритивен состав претставува намирница која заслужува посебно место во нашето

Предлог за здрав ручек: Полнети домати со јајце и блитва

May 27th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Едноставен и здрав ручек набрзина. Изненадете ги најблиските со овој едноставен, но деликатесен рецепт. Потребни состојки (за две порции): 2 поголеми домати 2 јајца 2 млади кромитчиња 2-3 листа блитва малку хималајска сол и црн

Брзи ќофтиња од компири

May 25th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Едноставен и вкусен ручек спремен набрзина. Комбинирајте ги овие вкусни ќофтиња со свежа салата по ваш сопствен избор и уживајте во лесниот ручек. Дополнително можете да подготвите и макало од кисело млеко, лук и ситно

Вкусен здрав ручек: Полнети тиквички со мелено мисиркини месо

May 19th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Мисиркиното месо е многу хранливо и е супериорно во однос на пилешкото. 200 g мисиркино месо содржат 240 калории, 42 g протеини и само 2,5 g масти. Ако немате идеја како да го подготвите, ние

Хроно ручек: Ќофтиња од пилешко со блитва

April 25th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, ручек, Хроно|Теми: , , , , , , , , , , |

Вкусни хроно топчиња од пилешко месо. Одлични се во комбинација со свежа сезонска салата по ваш избор. Потребни состојки: 250 g пилешко месо 1 белка 3-4 листа блитва 1 кромид 1-2 чешниња лук малку сол