Здрава енергетска салата за после тренинг (видео)

January 5th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

По силен и квалитетен тренинг, мускулите се преморени, нивото на гликоген во крвта, но и во мускулите и црниот дроб е значително намалено и започнува катаболизацијата или разградувањето на мускулите. Единствениот начин за да се

Здрава салата за регенерација на мускулите после вежбање

August 20th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Храната претставува гориво за нашиот организам, така што особено е важно каков оброк ќе внесеме во периодот кога доаѓа до опоравување на телото после вежбање. Тоа се случува 1-3 часа после физичка активност. Најважно е

Здрава медитеранска салата со ориз

February 26th, 2017|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , , |

Оваа салата е одличен предлог за здрав ручек за двајца. Бидејќи салатата е со ориз слободно можете да ја јадете како замена за ручек, ќе внесете доволно хранливи материи, а благодарение на оризот ќе останете

Превземете ги сите 7 рецепти од предизвикот 7 дена свежи салати

January 15th, 2017|Категории: 7 дена свежи салати, Предизвици|Теми: , , , , |

Креиравме бесплатен документ кој ги содржи сите 7 рецепти од предизвикот 7 дена свежи салати. Испечатете го овој водич и чувајте го во кујната со цел одвреме-навреме да ве потсети да се предизвикате и 7

7 дена свежи салати – Ден 7

January 15th, 2017|Категории: 7 дена свежи салати, Предизвици|Теми: , , , , |

Стигнавме до крајот, денес е последниот ден од нашиот предизвик 7 дена свежи салати. Очекувајте наскоро водич со сите 7 рецепти кои ќе можете да си го испечатите и да си го чувате во кујната

7 дена свежи салати – Ден 6

January 14th, 2017|Категории: 7 дена свежи салати, Предизвици|Теми: , , , , |

За денес нисокалорична детоксикација со целер. Ден 6 Зелена детоксикациска салата со целер Целерот го избравме затоа што е богат со витамин Ц, витамин Б6, но најмногу со витамин К. Една порција целер задоволува 37%

7 дена свежи салати – Ден 4

January 11th, 2017|Категории: 7 дена свежи салати, Предизвици|Теми: , , , |

Нашиот предизвик продолжува, веќе сме на половина од неделата. Ако сеуште не ни се придруживте не е доцна, започнете денес па деновите кои сте ги пропуштиле надокнадете ги на крај. Во прилог рецептот за денес.

7 дена свежи салати – Ден 3

January 10th, 2017|Категории: 7 дена свежи салати, Предизвици|Теми: , , , , |

За денес повторно зелена чинија полна здравје, но за разлика од првиот ден денес слатата ќе биде многу побогата и ќе ви даде многу повеќе енергија. Рецептот е во прилог. Ден 3 Зимска зелена салата

7 дена свежи салати – Ден 2

January 9th, 2017|Категории: 7 дена свежи салати, Предизвици|Теми: , , , |

Нашиот предизвик продолжува, ако вчера успеавте вечерата да ја замените со нашата здрава зелена салата, тогаш продолжете го тоа и денес. За денес имаме друг здрав рецепт. Ден 2 Здрава салата со цвекло и зелка

7 дена свежи салати – Ден 1

January 9th, 2017|Категории: 7 дена свежи салати, Предизвици|Теми: , , , , |

Започнуваме 7 дневен предизвик со свежи сезонски салати. Целта на овој предизвик е пост-празнична детоксикација. Се што треба да направите е вечерата овие 7 дена да ја замените со свежа салата. Секој ден ќе се

Вкусна, хранлива и здрава салата со хељда

August 27th, 2016|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , |

Иако многумина мислат дека хељдата е житарка поради нејзиниот изглед, сепак можеби и ќе се зачудите но, хељдата е семе од овошје. Со нејзиниот богат нутритивен состав претставува намирница која заслужува посебно место во нашето

Пролетна салата со булгур

April 4th, 2016|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Булгурот е многу повеќе од обична житарка. Се добива со варење, дехидрирање и кршење на пченичните зрна така што времето за подготовка е навистина кратко, помалку од 10 минути. Булгурот можете да го најдете во