Предлог за лесен и здрав ручек: Киноа со зеленчук и соја топчиња

March 24th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Одличен предлог за саботен ручек за целото семејство. Оброк полн со хранливи нутритиенти протеини и витамини. Количината на намирници излистани подолу одговара за 2 порции. Една порција содржи: 508 калории, 56.6 g јаглехидрати, 17.1 g

11 придобивки од трчањето

March 22nd, 2018|Категории: Здравје, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Трчањето е совршен и бесплатен начин да изгледате и да се чувствувате добро. Не ви е потребна специјална опрема или место за тренирање. Доволно се пар добри патики и малку упорност. Трчањето е корисно и

Кои 5 овошки содржат најмалку шеќер?

March 21st, 2018|Категории: Здравје, Исхрана|Теми: , , , , , , |

Ретко кој може денот да си го замисли без барем една изедена овошка. Овошјето изобилува со витамини, минерали, антиоксиданси и хранливи влакна кои му се неопходни на телото нормално да функционира. Но, сигурно сте се

5 зеленчуци кои содржат помалку од 50 калории во 100 g  

March 20th, 2018|Категории: Здравје, Исхрана|Теми: , , , , , |

Зеленчукот е одличен сојузник доколку се борите со вишокот килограми, но од друга страна тој е и ваш најголем пријател за добро здравје. Направивме листа на најмалку калорични зеленчуци кои содржат помалку од 50 калории во

Интегрални хроно мафини со спанаќ, печурки и семиња

March 17th, 2018|Категории: Исхрана, појадок, Рецепти, Хроно|Теми: , , , , , , , , , |

Овие мафини можете да си ги подготвите во сабота или недела и да си имате готов хроно појадок за цела недела. Еден мафин содржи 104.1 калории, 12.47 g јаглехидрати, 4.96 g масти и 4 g протеини. Функционалност:

Детокс смути за зајакнување на имунитетот

March 13th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Направете го првилниот избор и започнете го денот со чаша полна здравје, нутритиенти и многу антиоксиданти. Ова смути не само што на здрав начин ќе го разбуди вашиот дигестивен тракт, туку и ќе ви помогне

Брз посен ручек: зеленчуковa инстант супа, макало од тиквичка и интегрални лепчиња 

March 10th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Има ли поубаво нешто од крцкави топли лепчиња и вкусно макало комбинирано со топла густа зеленчукова крем супа како топло предјадење. Нутритивни вредности : калории: јаглехидрати: масти: протеини: Посен брз ручек: Инстант зеленчукова супа, макало

Посни чоколадни бомбици

February 26th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , |

Овие посни, чоколадни бомбици се одличен предлог за вкусна и здрава ужинка. Богатиот чоколаден вкус ќе ве освои со сигурност. Изобилуваат со хранливи нутритиенти и една бомбица содржи 79 калории, 11.1 g јаглехидрати, 3.4 g масти и 1.4 g масти. вкупно

Здрави посни чоколадни мафини

February 19th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , , |

Посно, здраво и вкусно. Во име на велигденските пости ќе се обидеме да ви даваме идеи за посни и здрави рецепти. Овие мафини се одличен здрав и посен десерт, доколку сакате да бидат уште посочни

15 причини зошто треба да вежбате наутро

February 17th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Сите сме свесни дека вежбањето е неопходно за да го одржиме и менталното, но и физичкото здравје. Но, дали знаете дека утринскиот тренинг има многу повеќе придобивки отколку попладневниот? И да, сигурно помислувате, па што

Чоколаден чиа пудинг

January 16th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Чоко-чиа пудинг е совршена варијанта за здрав десерт или пак за здрав појадок и почеток на денот. Се подготвува многу брзо и едноставно и претставува една богата ризинца на хранливи состојки. Интересни факти за чиа

Здрав чизкејк со џем од јагоди

January 14th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Дали има некој кој би одолеал на овој богат и кремаст вкус? Сигурно не...Да не ви должиме многу еве го рецептот подолу. Потребни состојки: за кора: 2 чаши мелена гранола (Vitalia) 100 g путер за

Чоколадно енергетско смути

January 10th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , , , |

Вкусно и здраво смути за одличен почеток на денот, чаша полна со витамини, минерали и многу антиоксиданси. Потребни состојки: 1 банана ½ авокадо 1 лажичка чиа семе (Vitalia) 1 лажичка ленено семе (Vitalia) 1 лажичка

Бомбици со кршената гранола и банана

January 8th, 2018|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

Здрави бомбици за убав почеток на денот. Заедно со топло црно кафе се одлични за утринско будење и на телото, но и на дигестивниот тракт. Потребни состојки: 6 кршени гранола барови (Vitalia) 1 лажица таан

10 правила за тридневна детоксикација после празниците

January 7th, 2018|Категории: Детоксикација, Здравје, Исхрана, Предизвици, Слабеење, Совети|Теми: , , , , , , , |

Полна трпеза, многу храна, кифлички, руска салата, сарми, многу слатки, алкохол....и уште што ли не... Но, еве готово е празниците ќе завршат, но како после сето тоа јадење да се вратите во форма? Празниците будат

20 интересни факти за Пилатесот кои можеби не ги знаете

January 6th, 2018|Категории: Мотивација, Пилатес, Совети, Фитнес|Теми: , , , , , , |

Пилатесот е една од најдобрите физички активности за одржување на здравјето, подвижноста на зглобовите, намалување на болките во грбот, подобрување на белодробниот капацитет и секако одржување на млад и свеж изглед. 20 интересни факти за

Здрава енергетска салата за после тренинг (видео)

January 5th, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , , |

По силен и квалитетен тренинг, мускулите се преморени, нивото на гликоген во крвта, но и во мускулите и црниот дроб е значително намалено и започнува катаболизацијата или разградувањето на мускулите. Единствениот начин за да се

Детокс напиток кој согорува масти и го забрзува метаболизмот

January 1st, 2018|Категории: Исхрана, Рецепти, Слабеење, Совети|Теми: , , , , , , , , |

Комбинацијата на овие состојки е одбрана така за да ви помогне во забрзување на топењето на масното ткиво и забрзување на метаболизмот. Потребни состојки за детокс напиток: 1 лажичка цимет 2 лажички јаболков оцет 1

Чаеви кои го помагаат слабеењето

December 30th, 2017|Категории: Здравје, Исхрана, Совети|Теми: , , , , |

Чаевите во целина поволно влијаат на општото здравје, а некои одредени типови на чаеви имаат специфично дејство и успешно се користат за одредени заболувања или пак за слабеење. Чаевите се водени екстракти на различни билки

Здрави божиќни колачиња со ѓумбир

December 16th, 2017|Категории: Здрави десерти, Исхрана, Рецепти|Теми: , , , , , |

Одличен здрав предлог за празничната трпеза - Здрави божиќни колачиња со ѓумбир и интегрално брашно. Ароматични, крцкави и превкусни ...морате да ги пробате! Потребни состојки: 300 g интегрално пченично брашно (Vitalia) 100 g путер 2